Hiljade demonstrirale u Jerevanu protiv sporazuma za Nagorno-Karabah
(Izvor: Reuters)

Hiljade demonstrirale u Jerevanu protiv sporazuma za Nagorno-Karabah

Više hiljada ljudi ponovo je demonstriralo danas u Jerevanu, glavnom gradu Armenije protiv potpisanog sporazuma o prekidu vatre u Nagorno-Karabahu, kojim se priznaje vojna pobjeda Azerbejdžanu.

Noseći plakate na kome piše da je "izdajnik" armenski premijer Nikol Pashinyan, koji je potpisao sporazum o primirju sa Azerbejdžanom, uz posredovanje Moskve, demonstranti su se okupili na Trgu slobode u centru Jerevana četvrti uzastopni dan.

"Ko ste vi da napustite naše teritorije, nemate prava to da uradite" vikao je preko razglasa Artur Beglarijan, čovjek ranjen u borbama u Nagorno-Karabahu, koji je sjedeći u kolicima dao uvjeravanja da su se armenski vojnici herojski borili.

"Čovjek koji je potpisao taj sporazum nema prava da živi u našoj zemlji", rekao je Vardan Voskanijan, iz opozicione stranke Domovina. "Potreban nam je vođa koji će promijeniti taj sramotni sporazum", dodao je.

Ranije danas armenske sudske vlasti oslobodile su opozicione ličnosti uhapšene poslije nereda koji su izbili u protestima protiv potpisivanja sporazuma.

U noći između ponedjeljka i utorka demonstranti su upali u sjedište vlade i Parlamenta osuđujući sporazum koji je nešto ranije potpisao premijer Nikol Pashinyan.

Sporazumom je okončan šestonedjeljni sukob u regionu Nagorno-Karabahu gdje su se borile armenske i azerbejdžanske snage.

Sporazum su 9. novembra potpisali predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev, premijer Jermenije Nikol Pashinyan i predsjednik Rusije Vladimir Putin koji je bio posrednik.

Prema tom sporazumu Azerbejdžan je ponovo osvojio veliki dio teritorije koja je bila pod armenskom kontrolom od početka 1990,  gotovo 2.000 pripadnika ruskih mirovnih snaga se raspoređuju u toj oblasti da bi osigurali da će preživjeti samoproglašena republika Nagorno-Karabah, umanjena i oslabljena.

Pashinyan je rekao da je potpisao taj "bolni" sporazum na zahtjev vojske i separatističkih zvaničnika, a da bi bez sporazuma cio region prešao u ruke Azerbejdžana. On je takođe optužio da proteste organizuju bivše vlasti, svrgnute 2018. narodnom revoluicijom kojom je on došao na vlast.

federalna.ba/Beta

Armenija Nagorno-Karabah