Hiljade bh. poljoprivednika do ostvarenja snova kroz EU fondove
U četiri godine koliko je trajao projektat EU4Agri te EU4agri-Recovery ostvareno je čak 171 projekat. Iako i sama impozantna, ova brojka na veličini dobija naročito kada se spomene da se radi o čak 2000 korisnika. Sredstva u iznosu od 20 miliona eura usmjerena su bila kako prerađivačkim kapacitetima i podizanju kvalitete proizvoda tako i tehničke podrške razvoju politika i jačanju kapaciteta, a sve u cilju direktne podrške poljoprivrednom sektoru.
Kroz ove projekte, Kiseljak bi mogao postati prepoznatljivo mjesto po proizvodnji vina i cidera. Za nabavku i modernizaciju opreme nepovratna sredstva dobila je i Vinarija „Pejčinović“ koja danas raspolaže sa 700 zasađenih loza. Prilika je to, ističe vlasnik vinarije Goran Pejčinović, da se proizvodnja unaprijedi:
“Oprema koju sam imao bila je dosta primitivna, ova oprema koju sam sada dobio, svrstava me u modernije vinarije u BiH. Investicija je bila oko 52.000 KM. Za to sam nabavio inox bačve sa dupkom stijenkom, sistem za kontroliranu fermentaciju, hidropresu, muljaču i agrometerološku stanicu”.
U projekat modernizacije i unaprjeđenja proizvodnje putem sredstava iz EU fondova odlučila se i jedina kiseljačka firma „Bohorina“ koja se bavi proizvodnjom cidera. Za prepoznatljivu aromu pića sa niskom procentom alkohola dobivena od starih sorti jabuka iz netretiranih voćnjaka ova sredstva značit će, između ostalog, podizanje kvalitete prerade: “Projekat nam je dosta pomogao, odnosno, tek će pomoći jer završavamo nabavku opreme. Pomoći će nam u prerađivačkim kapacitetima i podizanju kvalitete proizvoda”- rekao je Komšić.
Projekte EU4Agri i EU4AGRI-Recovery provode Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) i Češka razvojna agencija (CzDA) a usmjereni su na održavanje kontinuiteta te unaprjeđenje poljoprivredne proizvodnje, a pravo učešća imali su svi poljoprivrednici širom zemlje. Posebnost projekta EU4AgriRecovery jeste taj što je nastao kao odgovor na negativne posljedice uzrokovane kovidom-19.
"Radi se o razvojnim projektima gdje poljoprivredni proizvođači i prerađivački, moraju razmišljati na malo drugačiji način, kroz poslovne planove i razvoj investicija, gdje smo im vjetar u leđa i zajedno sa njima ulažemo u njihova poslovanja", kaže Nedža Adilagić, projektna menadžerica EU4agri projekta.
“Jako je bitno naglasiti da smo radili i na pomaganju poljoprivrednicima kako bi uveli nove inovativne poslovne modele u prethodnom periodu koje smo uradili ne samo kroz javne pozive nego i kroz tehničku podršku koja je pružena od strane naših stručnih eksperata. Također, radili smo direktno sa start up-ima, tačnije, projekat je podržao 14 start up-a, a to su sve mladi ljudi koji se žele baviti poljoprivredom”, istakla je Anela Rodić-Jarebica, projektna menadžerica EU4AGRI-Recovery projekta.
O važnosti projekata EU4Agri i EU4AgriRecovery razgovaralo se na novinarskoj radionici koja je održana u Tarčinu, gdje su predstavljeni navedeni projekti kako bi se podigla svijest o značaju medijskog izvještavanja o poljoprivredi kao jednom od najznačajnijih sektora u našoj zemlji.
federalna.ba/Berina Pašalić