HES Gornja Drina prepušta se EP-u Srbije bez saglasnosti institucija BiH
Krajem prošlog mjeseca Vlada Republike Srpske je donijela Odluku o promjeni strukture vlasništva u preduzeću HES Gornja Drina iz Foče u kojem se većinski paket upravljanja ovim preduzećem od 51 posto prepušta EP-u Srbije. Ova odluka sporna je na više nivoa. Je li riječ o prodaji imovine naše zemlje drugoj zemlji bez saglasnosti nadležnih državnih institucija?
Preduzećem koje ima koncesiju na izgradnju tri hidroelektrane na Drini upravljat će Elektroprivreda Srbije, što mnogi vide kao uvod u privatizaciju Elektroprivrede RS-a, što iz Vlade RS-a negiraju. Objašnjavaju: strani ulagači ne podliježu odredbama Zakona o javnim nabavkama, što će, kako je istakao premijer Višković, realizaciju projekata učiniti efikasnijom.
- Na neki način su pronašli rupu u zakonu, da ne bi poštivali Zakon o javnim nabavkama ili da bi to bilo manje transparentno ili da bi se odabrao ponuđač koji se ne bi birao na javnom tenderu - kaže Siniša Vukelić, urednik portala capital.ba
Naravno, ništa se nije moglo uraditi bez Milorada Dodika, ali on nije bio spreman odgovorati na pitanja o ovoj temi.
A prepuštanje većinskog udjela u preduzeću HES Gornja Drina iz Foče Srbiji nije sporno samo iz razloga koje navodi Vukelić. I ovaj projekt kao i neki drugi koji podrazumijevaju korištenje hidropotencijala BiH od strane Srbije neizostavno na dnevni red vraćaju pitanje čije su rijeke u BiH.
Šume, rijeke, poljoprivredno i drugo zemljište isključiva je nadležnost države jer je to pitanje regulisano Odlukom Visokog predstavnika o zabrani raspolaganja državnom imovinom. U tom kontekstu, problematična je i Odluka Vlade RS-a.
- Dogovaranje i sačinjavanje eventualnih partnerski odnosa se ne događa na nivou titulara već na nivou entiteta RS, koji nije titular vlasništva - ističe Muharem Cero, stručnjak za pitanja državne imovine BiH.
Srbija decenijama nakon rata profitira na hidropotencijalima BiH tako da je i posljednja Odluka Vlade RS-a potvrda uzurpacije vlasništva BiH - poručuju iz državnog parlamenta.
- Ne mogu entitetske odluke i ugovori ići ispred države, tako da će to morati završiti u Vijeću ministara i Predsjedništvu BiH. A kako će to završiti, to ćemo još da vidimo - poručio je Bakir Izetbegović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne Skupštine BiH.
Zato je Bosni i Hercegovini potreban zakon o državnoj imovini jer krčmenje vlasništva svih građana ove zemlje će se nastaviti. A to već postaje praksa u čijoj pozadini su jasne namjere.
- Ostavlja se veliki manevarski prostor u kojem se ratni ciljevi ostvaruju u mirnodopskom ambijentu u oblandi javnog partnerstva dvije susjedne zemlje - poručuje Cero.
Ništa novo, rekli bismo. Možda bi novost bila da se konačno počne raditi na zaustavljanju takve prakse.
federalna.ba