videoprilog Ines Alijagić (Federacija danas)

Hasti i Mojin su iz Afganistana i pohađaju nastavu u okviru Heart pripremnog programa u Bihaću

Od početka migrantske krize u Bosni i Hercegovini na području Unsko-sanskog kantona Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta i organizacija Save The Children pokrenuli su Heart pripremni program radi integracije djece u pokretu u lokalnu zajednicu. Do sad kroz ovaj program je prošlo oko 1560 djece u pokretu.

Jedanaestogodišnja Hasti i desetogodišnji Mojin dolaze iz Afganistana i već neko vrijeme pohađaju nastavu u okviru Heart pripremnog programa u osnovnoj školi Prekounje u Bihaću. Kažu da im se sviđa u školi, gdje su sa svojim školskim kolegama danas imali čas bosanskog jezika. 

Učiteljica Rasema Delić već dvije godine radi prema Heart metodologiji, koju je razvila organizacija Save The Children. Zajedno sa još troje kolega svakodnevno rade sa djecom u pokretu u dvije mješovite grupe. Pripremnom programu Heart prisustvuje između 20 i 25 djece.

„Sam program Heart je obrazovanje i iscjeljenje kroz umjetnost. Dakle, naš zadatak je da učenike pripremimo za svakodnevni školski proces. Prije svega da nauče osnove bosanskog jezika kako bi se mogli sporazumjeti sa predavačima, nastavnicima i profesorima, kao i s vršnjacima. Kada dođu nova djeca, prvo nam je potrebno nekoliko dana da ih upoznamo, da vidimo da li su išli već prije u školu, koliki je njihov nivo znanja i onda nastavljamo tamo gdje su oni stali“, objašnjava Delić.

Od kako su na područje Unsko-sanskog kantona počele dolaziti porodice sa djecom u pokretu i djeca bez pratnje, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a i organizacija Save The Children pokrenuli su Heart pripremnu nastavu. Pripremna nastava se odvija u četiri škole u Bihaću, a broj učenika svakodnevno varira, s obzirom na to da se radi o porodicama koje su u pokretu. 

„Moramo priznati da je ovo jedna vrlo uspješna priča o integraciji, bez obzira na to koliko je velik izazov kad su u pitanju migracije. Naš kanton je zaista pokazao jedno drugo lice, lice humanosti, i mislim da smo mi svojim radom pokazali da i drugi kantoni na kojima se također nalaze djeca u pokretu mogu se poslužiti našim primjerom dobre prakse i na isti način omogućiti djeci ista prava kao o svoj djeci na svijetu“, kaže Azra Šulić, pomoćnica ministra obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a.

U Unsko-sanskom kantonu je u posljednje tri godine oko 1.560 djece u pokretu prošlo kroz obrazovni sistem, od kojih je njih 125 dobilo i javne isprave o završenom školovanju. Ove godine je čak jedno dijete u pokretu upisano u srednju školu nakon uspješnog okončanja osnovne škole u Cazinu. 

federalna.ba

Bihać nastava Heart