Hadžagić: Ekonomska saradnja između BiH i Turske doživjela kulminaciju

O posjeti turskog predsjednika Bosni i Hercegovini u Dnevniku 3 smo razgovarali sa Orhanom Hadžagićem, vanjskopolitičkim analitičarom i novinarom. 

Kaže da je Erdogan prije dolaska BiH okarakterisao kao bratsku i prijateljsku zemlju, dok je Crnu Goru, koju će sutra posjetiti, definirao kao prijateljsku i zemlju saveznika.

"Podsjetio je i da je ovo treći sastanak sa članovima Predsjedništva BiH u ovoj godini tako da nam to kazuje o kakvim odnosima je ovdje riječ. Odnosi su intenzivni, a mi ovdje tragamo za razlozima, odnosno efektima takve intenzivne saradnje koja može i ne može da se vidi. Nakon svih sastanaka primijetit ćemo dvije fraze - mora se unaprijediti ekonomska saradnja i da Turska podržava put BiH prema NATO-u. I jedno i drugo je u interesu naše zemlje, međutim stvari se tu ne odvijaju onako kako mi mislimo da bi trebalo."

Erdogan: Podršku Turske putu BiH ka članstvu u EU i NATO-u

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan na današnjoj konferenciji za novinare nakon sastanka s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine poručio je da su teritorijalna cjelovitost, političko jedinstvo i suverenitet Bosne i Hercegovine, ključ mira u regionu. Erdogan se dana...

Smatra da je ekonomska saradnja između BiH i Turske doživjela kulminaciju.

"Ona više i ne može rasti u datim okolnostima. Što se tiče NATO-a koji je naš strateški cilj, Turska tu već decenijama daje doprinos i mi na tome moramo raditi. Turska daje dopirnos i verbalno i praktično. Posljednje tri godine ta podrška je opala."

O Dodikovom prekidu bojkota državnih institucija i dolasku sa sastanak sa Erdogan Hadžagić kaže da to govori da je on dobio priliku da sa jednim velikim državnikom stane rame uz rame i afirmiše svoje ime na svjetskoj političkoj sceni, te da se takvo nešto se ne propušta, pa makar po cijenu nipodoštavanja odluka Narodne skupštine Republike Srpske.

"Turska je u velikim privrednim problemima. Centralna banka je objavila da je u minusu sa deviznim rezervama i pitanje je dana kada će Turska morati zakucati na vrata međunarodnih fondova. Druga stvar je da je bh. tržište prilično rascjepkano i teško je privoliti investitore iz jedne zemlje koja je otvoreno kapitalističko društvo da uloži i riskira u takvu jednu zemlju. Naprijem ovakva jedan današnja presice je jedan ogroman razlog da se te investicije koje se ni dosad nisu desile, ne dese ni dalje. Mislim da trebamo više sami sebe pogledati u ogledalo i posložiti se i da napravimo uslove da ipak te investicije dođu u našu zemlju", zaključio je Hadžagić.

federalna.ba

Orhan Hadžagić