Grupa za ljudska prava traži istragu o zločinima sudanskih paravojnih snaga u Darfuru

Grupa za ljudska prava traži istragu o zločinima sudanskih paravojnih snaga u Darfuru

Humanitarna organizacija Human rights watch pozvala je danas Međunarodni krivični sud (MKS) da istraži zločine u sudanskom regionu Darfur počinjene od strane sudanskih paravojnih snaga i njihovih saveznika, arapskih milicija, uključujući, kako tvrde "pogubljenje po kratkom postupku" 28 nearapskih osoba u maju.

Organizacija je saopštila  da je nekoliko hiljada pripadnika paravojnih snaga za brzu podršku (RSF) i njihovih saveznika upalo u darfurski grad Misterei 28. maja, u kome žive pripadnici nearapskog plemena Masaliti. Napadači su ostavili desetine mrtvih ili ranjenih civila, saopštila je ta organizacija. Napad se dogodio u vrijeme kada su paravojska i sudanska vojska uključene u višemjesečne borbe za koje Ujedinjene nacije kažu da su Sudan dovele na ivicu otvorenog građanskog rata.

Iz HRW tvrde da su oni i pljačkali, otimali stoku i dragocjenosti prije nego što su grad spalili do temelja. Hiljade stanovnika, uključujući žene i djecu, pobjeglo je dok su napadači pucali na njih, ubivši nebrojeno njih, saopštila je grupa.

Zajedno sa Misterejem, šest drugih gradova i sela u Zapadnom Darfuru takođe je spaljeno u periodu od nekoliko sedmica, prema satelitskim snimcima. Geneina, sjedište Zapadnog Darfura, također je pretrpila veliku materijalnu štetu, navodi HRW.

Viši istraživač kriza i sukoba u Human Rights Watchu Jean Baptist Galopin rekao je da "Masovna ubistva civila i potpuno uništenje grada Misterei pokazuju potrebu za odlučnijim međunarodnim odgovorom na širenje sukoba". Iz organizacije je rečeno da su oni pozvali MKS da istraži napad na Misterei i druga mjesta u Darfuru.

Sukob u Sudanu izbio je sredinom aprila nakon što su višemjesečne tenzije između generala Abdela Fataha Burhana i njegovog rivala generala Mohameda Hamdana Dagaloa, komandanta paravojnih snaga za brzu podršku (RSF), prešle u otvorenu borbu.

U početku su borbe bile ograničene samo na glavni grad Kartum. Kasnije su se sukobi proširili širom Sudana, uključujući i Darfur, gdje su bile neke od najžešćih bitaka.

Agencija UN za hranu danas je saopštila da stanovnici i dalje bježe od nasilja u Darfuru u Čad, uključujući više od 20.000 izbjeglica koje su samo prošle sedmice prešle u čadski pogranični grad Adre.

federalna.ba/Beta

Human Rights Watch Darfur
Yasmine Ahmed Human Rights Watch Ujedinjeno Kraljevstvo Gaza Palestina Izrael
0 29.10.2023 18:00
Darfur etničko čišćenje
0 18.10.2023 13:21
Darfur sukobi
0 29.08.2023 11:55