Green Council: “Sarajevo - grad sa hiljadu česmi…” uz prof. Sanelu Klarić…
Razgovarala Aida Hadžiabdić
“Na moju dušu je djelovala tuga, što se rastajem sa Sarajevom,
ljutu mi je ranu učinio rastanak sa sarajevskim prijateljima.
U njemu čovjek izgleda da može dugo živjeti,
jer na hiljadu mjesta u Sarajevu teku česme vode i života.
U halvatima se sastaju ozbiljni starci i mladići
iako je zimi studeno u Sarajevu.
Ali kad dođe doba proljeća i behara,
u raj se pretvori prostor ružičnjaka sarajevskog.”
Muhamed Nerkesi
Žubor vode Sebilja koja krijepi dušu, česma kod Gazi Husrev-begove džamije, česma uz Bakijsku džamiju i mesdžid Duradžik hadži Ahmeda, česma Jedileri, Bistrička česma koja je nekada bila među najvećim u Sarajevu uz džamiju Mehmed-bega Ishakovića, česma pod Alifakovcem ugrađena u zid harema Vekilharčove džamije ili Hadžijske džamije, sve su to sarajevske česme koje žubore i danas priču o gradu jer “na hiljadu mjesta u Sarajevu teku česme vode i života…” Voda replika česme pod Alifakovcem koja se nalazi na trgu Piazza S. Giorgio al Velabro u Rimu žubori od 1999. godine.
Ekspertica za pitanja Evropskih integracija u sektorima održivog razvoja, cirkularne ekonomije, ruralnog razvoja, okoliša, energetske efikasnosti kao i prirodnih materijala i zdrave održive arhitekture te sportske arhitekture i infrastrukture prof. Sanela Klarić, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo, prenosi priču o Sarajevu, gradu sa hiljadu česmi, oživljavanju tradicije korištenja javnih česmi. Istraživanja stručnjaka u ovoj oblasti pokazala su da je u Kantonu Sarajevo evidentirano 219 česmi i 29 prirodnih izvora. Zajednički cilj je urediti česme i učiniti ih dostupnim građanima i turistima, dosljedno tradiciji i kulturi ovih prostora, jer “Grad Sarajevo se od davnina odlikuje najboljom i najzdravijom pitkom vodom… Gradnjama i popravcima vodovoda i česmi posvećivao je veliku pažnju i Mula Mustafa Bašeskija, kroničar ovoga grada druge polovine 18. Stoljeća…”, navodi Hamdija Kreševljaković u svojoj knjizi “Vodovodi i gradnje na vodi u starom Sarajevu“.
Naime, počelo je glasanje za projekt koji je jedan od finalista na takmičenju New European Bauhaus organiziranom od strane Evropske Unije. Glasanjem možemo pomoći nastavak promocije javnih česmi kao bitnom dijelu kulture Bosne i Hercegovine. Detalji vas očekuju na platformi česma.ba
“Naš projekat MAP4WATER: ONE THOUSAND FOUNTAINS CITY, ušao je u finale za NEB Nagrade ’24, i bit će predstavljen u Briselu u aprilu. Pratite @NewEuropeanBauhaus Festival u Briselu od 09 to 13.04.2024., gdje će Green Council B&H u saradnji sa NEB Forumom BiH predstaviti ovaj projekat.”
"Jednom dođoh da upoznam Sarajevo grad
tada bijah momak, nežnjen i mlad.
Mislio sam da ostanem samo dan il' dva
al' mi prođe u Saraj'vu mladost moja sva.
Ko se jednom napije vode sa Baščaršije
nikad više iz Saraj'va taj otići ne umije.
Žeđ ljubavi česmu nađe u Šeheru tom
priđoh bliže i zadrhta mi srce snagom svom.
Sarajka mi ponudi đugum vode pun
zaboravih gdje sam poš'o i kud me vodi drum..."
Uz ašk i dert sevdaha i sarajevskih česmi Safet Isović...