Prilog: Maida Alić

Građani prikupljaju dokumentaciju za dodjelu EU sredstava - brojne nedoumice

Najmanje 109 hiljada porodica u Federaciji BiH moći će ostvariti pravo na novčanu pomoć iz programa Evropske unije, usmjerenog na ublažavanje negativnog socioekonomskog utjecaja energetske krize. Prije nekoliko dana, objavljen je javni poziv na stranici Ministarstva rada i socijalne politike i trajat će sve do 10. novembra do kada će se moći prijaviti domaćinstva iz četiri kategorije. Prva kategorija odnosi se na domaćinstva u kojima žive materijalno neosigurane i za rad nesposobne odrasle osobe, korisnici prava na stalnu novčanu pomoć.  Druga kategorija su domaćinstva u kojima žive djeca koja ostvaruju pravo na dječiji dodatak. Treća kategorija su penzioneri  čija penzija nije viša od zagarantovane i četvrta kategorija su samohrani roditelji koji ne ostvaruju prihode iznad najniže plaće u Federaciji u 2022. godini, odnosno 543 marke. Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić:

„Prijave isključivo možete podnijeti općinama ili ustanovama i institucijama koje su općine odredile. U nekim općinama to možete uraditi u mjesnim zajednicama, a u nekim u Centrima za socijalni rad.“

 

Socijalno ugroženim porodicama bit će raspodijeljeno oko 64,5 miliona maraka evropskih sredstava, ali u različitim iznosima:

Penzioneri će dobiti do 300 maraka, a ostale kategorije do 600.“

Potrebna dokumentacija je navedena u javnom pozivu i isključivo treba dostavljati to što se traži. Ministar Delić ističe da imaju veliki broj upita i nedoumica građana kada je u pitanju dokumentacija:

„Često nas pitaju ko predaje kućnu listu. Kućnu listu predaju svi koji apliciraju bez obzira na to da li žive sami ili u određenom domaćinstvu. Sljedeća nedoumica je u vezi sa bankovnim računom, jer postoje kategorije koje imaju pravo da apliciraju a nemaju bankovni račun, prije svega, mislim na penzionere koji primaju penziju poštom. Oni mogu primiti novac na račun druge osobe.

 

Od jutros su zabilježene gužve ispred poslovnica gdje se izdaju dokumenti poput CIPS-prijava, kućne liste i drugo. Mnogo je i onih kojima je potrebna pomoć prilikom prikupljanja dokumentacije, popunjavanja obrazaca i podnošenja prijave. Miroslav Jurešić, pomoćnik ministra za socijalnu zaštitu, pojašnjava:

„U svim situacijama u kojima netko drugi može u ime korisnika obaviti određenu radnju, apsolutno je prihvatljivo, uključujući i to da podnese prijavu. Iskoristio bih priliku da građane pozovemo da ne moramo svi prvi dan navaliti. Poziv je otvoren do 10. i bit će dovoljno vremena da se prijave podnesu.“

 

Na stranici Ministarstva već je postavljena tabela na kojoj svi mogu pratiti unos podataka, odnosno prijava građana, za pomoć, a prema dostupnim informacijama za ova dva dana prednjači Općina Teočak. Podsjećamo, ukupna vrijednost paketa Evropske unije za BiH iznosi 70 miliona eura, pri čemu je 50 miliona eura namijenjeno za pomoć ugroženim kućanstvima, dok se 20 miliona eura izdvaja za podršku unapređenju energetske efikasnosti. 

pomoć za energetski siromašna domaćinstva Federalni radio potvrda o prebivalištu prebivalište
sport Federalni radio
0 22.11.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 22.11.2024 22:22
Vijesti u 17 Federalni radio
0 22.11.2024 17:16
sport Federalni radio
0 19.11.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.11.2024 17:59