Građani imaju pravo na informacije-signal nije smio biti ugašen, slijedi pravna borba
Nakon Rješenja Općinskog suda u Sarajevu, kojim je ukinuta Odluka Uprave BHRT-a o privremenom uskraćivanju pružanja usluga,
Radio-televizija Federacije Bosne i Hercegovine ponovo emitira svoje ustaljene programske sadržaje. Sud je, podsjećamo, odlučio da je BHRT bez zakonskog uporišta ugasio signal Federalne RTV, zbog čega je Poslovodni odbor naše medijske kuće podigao i krivične prijave protiv Uprave BHRT-a. Državni ministar prometa i komunikacija Edin Forto ponovo je danas pozvao obje uprave da se dogovore o raspodjeli sredstava od RTV takse.
Generalni direktor Radio-televizije Federacije Džemal Šabić nada se da će se u narednim danima uspjeti postići, kako kaže, kakav-takav, ali zakonit dogovor i ugovor o nastavku naplate i raspodjele RTV takse.
„Istovremeno, pravna borba koja se tiče krivičnih prijava protiv kompletne Uprave BHRT-a, koja je na najrigorozniji način prekinula signal i emitiranje programa Radio-televizije Federacije BiH, nastavlja svojim pravnim tokom, jer učinjeno je duboko nezakonito djelo.“
Ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto ponovo je danas pozvao na dogovor o raspodjeli sredstava od RTV takse koja stoje zaleđena na računu Elektroprivrede BiH:
„Ministar komunikacija ne treba da govori direktno upravama koje upravljaju ovim preduzećima šta tačno treba da urade da bi obezbijedili plaću svojim zaposlenicima. Sredstva imaju i mi smo bili ključni da se dogodi da se vrati to u naplatu, da se pretplata ponovo počne prikupljati nakon one pauze koja je bila krajem prošle godine.“
Šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Brajan Ageler (Brian Aggeler) smatra da nije nemoguće riješiti pitanje koje se odnosi na finansiranje javnih emitera, ali je potrebna politička volja:
„Svi to znaju. Sa političkom voljom takav problem može biti riješen i to je odgovornost nadležnih organa. Građani imaju pravo na informacije. Nije riječ o novom problemu, riječ je o nečemu što se dešava veoma dugo i bilo je dosta vremena da se dođe do rješenja, ono što je potrebno je politička volja."
Direktorica Direkcije za evropske integracije Elvira Habota, govoreći o poglavlju 10 koje se odnosi na medije, ističe da je veoma važno osigurati dva ključna koraka, među kojima je i finansijska održivost javnih RTV servisa. Na to je, podsjeća, ukazano i u posljednjem izvještaju Evropske komisije, gdje je konstatirano da u ispunjavanju ovog prioriteta nije bilo napretka:
„Vrlo je važno da relevantne nadležne institucije rade na ovim pitanjima i da pokušaju riješiti ova pitanja, jer bez napretka u ovom poglavlju, to jest u ovom prioritetu, imat ćemo negativne ocjene koje će opet uticati na usvajanje pregovaračkog okvira i na sve ostale radnje koje su pred nama.“
Zamjenica državnog ministra za ljudska prava i izbjeglice Duška Jurišić pozvala je na odgovornost HDZ, SNSD i Trojku za potpuno provođenje Zakona o javnom RTV sistemu:
„Podsjetit ću vas, kada je ovaj zakon donesen 2005. godine,
HDZ-ovi zastupnici su postavili pitanje vitalnog nacionalnog interesa i uputili apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koja je odbijena. Kao šala se prepričava da se, na primjer, u Kiseljaku RTV taksa naplata povećala za 300%, umjesto pet, plaća 15 ljudi. Dakle, bez ispunjavanja zakonske obaveze nema ništa. Sada imamo zakon takav kakav jeste. Moram otvoreno razgovarati, pa reći da su zahtjevi za kanalom na hrvatskom jeziku kontinuirani.“