Goražde domaćin konferencije o donorstvu i transplantaciji 'Daruj nadu, spasi živote'
"Daruj nadu, spasi živote" naziv je konferencije o donorstvu i transplantaciji koja je danas održana u Goraždu. Cilj konferencije je promocija darivanja organa i transplantacije, s posebnim akcentom na podizanje svijesti među građanima i zdravstvenim radnicima o važnosti donorstva.
Konferenciju su organizirali kantonalno ministarstvo zdravstva i Kantonalna bolnica Goražde, u saradnji sa Donorskom mrežom BiH, a pod pokroviteljstvom Ministarstva civilnih poslova BiH.
Eminentni stručnjaci iz nefrologije zdravstvenim radnicima, dijaliznim pacijentima ali i građanima koji su prisustvovali konferenciji ukazali su na značaj donorstva kako bi se povećao i broj potencijalnih donora - članova Donorske mreže u BiH.
Naglašeno je da se kroz povećanje broja potencijalnih donora, Bosna i Hercegovina približava ispunjenju ključnih uslova za priključenje međunarodnoj organizaciji koja olakšava razmjenu i transplantaciju organa među državama, koje su njene članice.
Subspecijalista nefrolog prof. dr. Halima Resić inače supervizor Hemodijaliznog centra u Goraždu, naglasila je da se kroz ovakve skupove građani informišu o važnosti i načinu doniranja organa.
- Mi vršimo edukaciju građana šta to znači doniranje organa nakon moždane smrti. Dakle, govorimo o pacijentima koji su na intenzivnim njegama i organi se, ukoliko porodica da saglasnost, mogu koristiti za transplantaciju, da naši pacijenti ne bi bili na dijalizi i da bi imali kvalitetniji način života a to je transplantacija bubrega. Željeli smo konferenciju održati u Goraždu koje ima Dijalizni centar i pacijente koji su na listi čekanja za transplantaciju i ovo je način da im pružimo neku nadu – kazala je Resić.
Zahvalna je institucijama koje su prepoznale važnost donorstva i transplantacije.
- Ministarstvo civilnih poslova BiH podržava donorstvo jer bez donorstva nema transplantacije i zahvalni smo i kantonalnom ministarstvu i Kantonalnoj bolnici u Goraždu što su nam dali podršku, jer mislim da ako institucije stanu iza nekog projekta, mnogo lakše i bolje ide. Zbog toga širom BiH organizujemo ove skupove zajedno sa Udruženjem dijaliznih i transplantiranih pacijenata koji su neraskidivi dio Donorske mreže – istakla je ona.
Na konferenciji je naglašeno da su nastojanja Donorske mreže u BiH već dala određene rezultate, ali da je to još uvjek daleko od uređenih evropskih zemlja.
- BiH je poznata kao endemsko područje za nefropatiju i nažalost imamo veliki broj pacijenata koji imaju hronična oboljenja bubrega, hroničnu bubrežnu insuficijenciju i moraju biti podvrgnuti hemodijaliznom tretmanu koji je jako iscrpljujući i jako teško pacijenti to podnose. Zbog toga je vrlo važo organizovati donorsku mrežu i transplantacioni program – kazao je direktor Kantonalne bolnice Goražde prim. dr. Fuad Rovčanin.
Nastojanja da se donorska mreža proširi i na području BPK Goražde, te dijaliznim pacijentima pruži nada i vjera u bolji život, pozdravio je i ministar zdravstva BPK Goražde Senad Čeljo.
federalna.ba/Fena