Godišnjica zločina u Štrpcima: Porodice pred pravosuđem Srbije još uvijek čekaju na pravdu
Na današnji dan prije 32 godine dogodio se zločin u Štrpcima kada su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) na željezničkoj stanici, u tom bosanskohercegovačkom gradu, iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd - Barizveli 20 putnika i zatim ih ubili.
Iz brzog voza 671 na željezničkoj stanici u Štrpcima izvedeno je, a kasnije ubijeno 18 Bošnjaka, jedan Hrvat i jedna nepoznata osoba. Najstarija žrtva ovog zločina imala je 59 godine, a najmlađa svega 16 godina, navodi se u saopćenju iz Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) Sarajevo, Centra za demokratiju i tranzicionu pravdu (CDTP) Banja Luka i Ženskog glasa Priboj.
Iz spomenutih udruženja podsjećaju na zločin, koji je, kako navode, počinjen pod zapovjedništvom Milana Lukića, te ističu kako su do sada pronađeni posmrtni ostaci četiri žrtve i da su većina ubijenih bili građani Srbije ili Crne Gore.
Također, navode kako i na ovu godišnjicu izražavaju žaljenje zbog ''načina na koji srbijanske vlasti tretiraju žrtve ovog ratnog zločina i članove njihovih porodica''.
''Nakon izrečenih sramno niskih kazni, uslijedio je novi udarac za oštećene kada je Apelacijski sud u Beogradu poništio prvostupanjsku presudu. Time se produžila agonija porodica i ugasila nada za zadovoljenje pravde'', ističe se u saopćenju.
Iz udruženja apeliraju na sve organe koji su u moći da ubrzaju spomenuto suđenje, ''da se stane na kraj poricanju zločina i torturi porodica ubijenih''.
Smatraju kako bi Srbija mogla pokazati dobru volju u procesu suočavanja s prošlošću tako što bi ubijenima priznala status civilnih žrtava rata, a njihovim porodica pružila odgovarajuću novčanu naknadu.
Za ovaj su ratni zločin najprije osuđeni Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić. Sud u Bijelom Polju je 2002. osudio Ranisavljevića na petnaest godina zatvora. Jovičić je 2016. priznao krivicu pred Sudom Bosne i Hercegovine i osuđen je na pet godina zatvora. Obojica su već odslužili kazne.
Krajem 2019. Tužiteljstvo BiH je podiglo optužnicu protiv haškog osuđenika Milana Lukića koga je MKSJ osudio na doživotnu kaznu zatvora za ratni zločin u Višegradu, ali ne i za ubojstva civila u Štrpcima. U novembru 2022. godine Sud BiH je osudio sedam bivših pripadnika Druge podrinjske brigade VRS za sudjelovanje u otmicama i ubojstvima. Tako su na po trinaest godina osuđeni Obrad i Novak Poluga, Petko Inđić, Radojica Ristić, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović i Miodrag Mitrašinović, dok je Luka Dragičević oslobođen optužbe. Presudu je 2023. u potpunosti potvrdilo Apelacijsko vijeće Suda BiH.
U februaru 2023. Viši sud u Beogradu je prvostepeno osudio Gojka Lukića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Draganu Đekić na ukupno 35 godina zatvora. Optuženi Ljubiša Vasiljević je preminuo u julu 2021.
U oktobru 2023. godine Apelacijski sud u Beogradu je ukinuo prvostupensku presudu, a novo suđenje je u toku.
Jovan Lipovac je preminuo u februaru prošle godine prije početka ponovnog suđenja. Također u novembru 2023. Apelacijsko vijeće Suda BiH potvrdilo je presudu kojom je bivši komandir Interventne čete Višegradske brigade VRS Boban Inđić osuđen na petnaest godina zatvora, stoji u saopćenju.
federalna.ba/Fena