Godinu nakon pojave koronavirusa u BiH: Potrebno još strpljenja
Prije tačno godinu dana počela je borba protiv virusa korona i u našoj zemlji. Prvi registrovan slučaj izolovan je u Banjaluci. Životi građana promijenili su se iz korijena. Na početku se vodila borba za nabavku maski i respiraotra a danas za vakcine dok su medicinski radnici i dalje na prvoj liniji borbe za živote građana. Korona ne jenjava, a epidemiološka situacija podjenako zabrinjava.
- Imamo prvi prijavljeni slučaj koronavirusa. Radi se o osobi sredovječne dobi, radi u Italiji. Nije bilo nešto neočekivano, ovo je nešto što smo očekivali - saopćio je tog 5. marta 2020. Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a (SNSD).
Ali niko nije očekivao da će borba protiv koronavirusa trajati i danas. Brojevi zaraženih rapidno su rasli, bilježena je crna statiska. Bolnice pune, a ulice prazne. Uslijedilo je potpuno zatvaranje uz stroge mjere i obavezne maske. 2.277 smrtnih slučajeva. Najveći teret podnijeli su zdravstveni radnici.
- Imali smo mukotrpan, težak rad gdje smo pregledali oko 20.000 pacijenata, bolnički liječili oko 5.000 pacijenata. Najmlađi pacijent je bio od godinu dana, a najstariji 95 godina.Pacijent koji je bio u intenzivnoj je imao deset godina – prisjetio se Vlado Đajić, generalni direktor UKC-a RS-a.
- Na svakih 100.000 stanovnika 199 je umrlo od kovida – istakla je Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS-a.
Epidemiološka situacija nakon godinu dana borbe nije ništa bolja. Posljednjih sedam dana eskalirala je.
- Imamo informacije koje su zabirnjavajuće i strašne. Danas preporučujem stanovnicima Republike Srpske da narednih desetak dana nose maske i u kući – poručio je Đajić.
Postavlja se pitanje gdje smo danas? Najbolje oružje i jedini spas je vakcina. U RS-u je do sada stiglo 22.000 doza, dok se nova isporuka iz Rusije očekuje u narednih nekoliko dana. A danas je počela i revakcinacija medicinara.
- Nama je potrebna svjesnost svakog pojedinca koliki je značaj same vakcinacije. 20.000 vakcina koje su trenutno na kontroli serije očekujemo najaksnije u ponedjeljak, odnosno u utorak da stigne certifikat o kontroli kvaliteta samim tim moći će se započeti sa distribucijom – istakao je Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS-a.
- Mi ćemo svakako obezbijediti sve količine koje smo uplatili. Prije svega, ono za šta mogu garantovati su količine koje dobijamo kroz Institut za javno zdravstvo koje podrazumijeva nabavku Sputnjik V vakcina – naglasio je Šeranić.
Poruka nadležnih kao i prije godinu ostala je ista. Poštujmo mjere, ali ovaj put s akcentom da bismo spremno dočekali početak masovnije imunizacije.
federalna.ba/Lejla Džin