Glumice pozivaju na suzbijanje "lošeg ponašanja" u kreativnoj industriji
Zvijezde poput Keire Knightley i Ruth Wilson potpisale su otvoreno pismo pozivajući kompanije da podrže borbu protiv vršnjačkog nasilja i seksualnog uznemiravanja.
Pismo poziva kreativne organizacije da pomognu u finansiranju novog nadzornog tijela, Nezavisne standardne agencije kreativne industrije (Ciisa), koje će istraživati pritužbe u muzičkoj, filmskoj, teatarskoj i televizijskoj industriji.
"Prijave vršnjačkog nasilja i uznemiravanja u kreativnoj industriji i dalje su učestale", navodi se u pismu.
Dodano je da je novo tijelo "vrlo potrebno" kako bi se potaknule promjene.
Glumice Cara Delevingne, Carey Mulligan, Rebecca Ferguson, Naomie Harris i Emerald Fennell također su potpisale pismo.
Muški glumci i izvođači poput Guya Remmersa, Jonnyja Sweetsa, Joshue McGuirea i Roba Cawseya također su potpisali ovu svojevrsnu peticiju.
BBC, Sky, ITV, Channel 4 i Viacom već su izvršili početnu uplatu kako bi podržali Ciisu.
Glumica i model Cara Delevingne također je potpisala pismo (Izvor Getty Images)
"Pozivamo vas da napravite konačno obavezujuće obećanje za stvaranje Ciise... kako bismo osigurali sigurnost naših kreativnih industrija," napisale su zvijezde.
"Toliko nas u ovoj industriji voljelo bi imati objektivno vanjsko tijelo kojem bismo se mogli obratiti za savjete, za posredovanje i u vrlo ekstremnim slučajevima, kad bismo možda trebali da to vanjsko tijelo drži ljude odgovornima za loše ponašanje ili loše prakse koje se ponekad događaju na našim setovima, našim pozornicama, iza scene."
U pismu se navodi da su profesionalci kreativne industrije iz oblasti filma, TV-a, muzike i teatra prepoznali potrebu za takvim tijelom.
Dodano je da se nadaju da će novo nadzorno tijelo postati "uzor širom svijeta za očuvanje sigurnosti naših kreativnih industrija".
"Želimo zahvaliti organizacijama koje su već poduzele hrabri korak da naprave konačno finansijsko obavezujuće obećanje, i podstičemo one koji to još nisu učinili, da nam se pridruže kako bismo Ciisu pretvorili u stvarnost."
"Seksualno uznemiravanje je kuga u industriji"
Prošle sedmice, sindikat Bectu objavio je istraživanje koje sugerira da je 92% kreativnih radnika svjedočilo ili doživjelo nasilje ili uznemiravanje na radnom mjestu.
Otkrilo je da je jedna od pet osoba koja radi u kreativnim industrijama Velike Britanije doživjela ozbiljno seksualno napastvovanje dok su bile na poslu.
Bectu je također pozvao emitere, studije i streamere da finansijski podrže Ciisu.
"Nije tajna da seksualno uznemiravanje ostaje kuga u kreativnim industrijama", rekla je šefica Bectua Philippa Childs.
“Psihički danak i široki učinci seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu mogu biti apsolutno razorni”, rekla je.
Gđa Childs kaže da, iako se čuju mnoge "tople riječi", jasno je da je potreban "radikalni korak" kako bi se sektor učinkovito uhvatio u koštac s problemom.
"Iako je bilo zadovoljavajuće vidjeti podršku organizacija iz cijelog sektora za Nezavisno tijelo za standarde kreativnih industrija, ovo sada treba biti potkrepljeno ispunjenjem finansijskog zahtjeva Ciise od najviše 0,1% godišnjeg prihoda organizacija u Velikoj Britaniji", rekla je.
"To će biti ključno kako bi se osiguralo da tijelo pređe iz faze razvoja u operativnu fazu." Ideja o stvaranju nadzornog tijela za borbu protiv vršnjačkog nasilja i uznemiravanja u kreativnim industrijama prvi put je iznesena 2021. godine, u tragu pokreta #MeToo.
Ciisa sada završava proces uspostavljanja svoje uprave, finansiranja i poslovnog plana s ciljem da počne pružati svojeusluge do kraja 2024. godine.
federalna.ba/BBC