Prilog: Indira Šehić

„Glavu gore! Stop korištenju mobitela u prometu“

Uprkos zakonskim odredbama i novčanoj kazni, mnogi vozači se tokom vožnje ne odriču razgovora putem mobitela, te čitanja i pisanja poruka. Tim činom direktno ugrožavaju sebe i ostale učesnike u saobraćaju. To je bio i razlog za pokretanje medijske kampanje „Glavu gore! Stop korištenju mobitela u prometu.“

U okviru kampanje predstavljena su istraživanja koja su provedena u Evropskoj uniji. Ona pokazuju da je jedan od glavnih uzroka saobraćajnih nesreća nepravilno korištenje mobilnih telefona u saobraćaju. Tomislav Bojić, načelnik Odjeljenja za sigurnost saobraćaja u federalnom Ministarstvu prometa i komunikacija:

 „Cilj medijske kampanje je da probamo podići svijest građana na rizik od korištenja mobitela, posebice kao vozačima motornih vozila, a potom kao i svih ostalih sudionika u prometu.“

Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini, propisano je da vozač motornog vozila ne smije koristiti mobilni telefon, odnosno druge uređaje za komunikaciju ukoliko ne koristi opremu koja omogućava komunikaciju bez angažovanja ruku za vrijeme vožnje. S obzirom da se mali broj vozača pridržava ovih pravila, Ministarstvo prometa i komunikacija pokrenulo je kampanju:

 „Budući da u prethodnim godinama, imamo porazne podatke sigurnosti prometa na cestama, pogotovo kad se uzme u obzir broj smrtno stradalih osoba i broj teško ozlijeđeni osoba u prometu, a istraživanja koja su rađena u zemljama EU su pokazala da je mobitel jedan od glavnih uzroka prometnih nezgoda u EU, odlučili smo, zajedno sa BH Telecomom i HT Eronetom da pokrenemo medijsku kampanju: „Glavu gore! Stop korištenju mobitela u prometu.““

Početak kampanje je drugi april. Nađa Lutvikadić Fočo, voditelj Odjela za promociju i komunikacije BH Telecoma, navodi da su se rado odazvali ovoj kampanji, a HT Eronet uključiće se u kampanju tako da će upozorenja biti vidljiva doslovno u cijeloj Hercegovini.

Predviđena kazna za korištenje mobitela tokom vožnje je od 100 do 300 KM, jedan kazneni bod te se može izreći zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog do četiri mjeseca. Za prekršaj kojim je izazvana saobraćajna nesreća, počinilac se kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 300 do 1.000 KM, a vozaču se, uz kaznu, izriče i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog do šest mjeseci. Zato se vozačima savjetuje: Ne koristite mobitel tokom vožnje, budite odgovoran i siguran učesnik u saobraćaju.

Federalni radio mobitel Mobiteli
sport Federalni radio
0 22.11.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 22.11.2024 22:22
Vijesti u 17 Federalni radio
0 22.11.2024 17:16
sport Federalni radio
0 19.11.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.11.2024 17:59