Prilog Mirande Fejzagić

Gas od aprila ponovo poskupljuje

Cijena gasa od prvog aprila za cijeli naredni kvartal uvećana je za 21,7 posto u odnosu na prva tri mjeseca ove godine, ali isporuka, uprkos svim dešavanjima u vezi sa ratom u Ukrajini, nije upitna, saopšteno je na konferenciji za novinare u Energoinvestu

d.d. Sarajevo. Kretanje cijene gasa usko je povezano sa tržištem nafte i goriva i od početka rata u Ukrajini to tržište je doživjelo radikalne skokove cijena, pa je poskupljenje bilo očekivano, kazala je danas direktorica Energoinvesta d.d. Sarajevo Bisera Hadžialjević:

 (Komunikacija sa Gazpromom je za nas kao Energoinvest i snabdjevača potpuno uredna, redovna i poslovna i potpuno korektna. Kolege koje se bave biznisom gasa u Energoinvestu dnevno po nekoliko puta komuniciraju sa Gazpromom i zaista nemamo nikakvih problema. Imamo formulu koja je vezana samo za naftu i naftne derivate. Postoji i druga formula koja se primjenjuje za evropsko tržište, koju smo mi imali priliku vidjeti, dobili smo je i zaista smo je odbili. S obzirom na dugogodišnji ugovor kao snabdjevači, imamo zaista najbolju cijenu, zajedno sa Srbijom, u odnosu na sve ono što se nudi ostalim kupcima gasa i u okružemnju, a i šire.)

Direktor Energokomerca Semir Krehić podsjetio je da je cijena gasa u pojedinim slučajevima prethodnih godina bila veća nego danas, te istakao da Federacija BiH plaća najnižu cijenu u regionu:

(Srbija 40 posto svoga gasa nabavlja na berzi i ta cijena je četiri i po puta veća od cijene koju mi imamo od strane Gazprom eksporta. Hrvatska od 1. aprila ima cijenu gasa uvećanu za 77 posto i njihova cijena je jedan i po puta veća nego cijena koju ima Federacija BiH. Hrvatska vlada je to povećanje cijene riješila tako što je PDV na gas sa 22 smanjila na pet posto, pa je to inicijalno povećanje od 77 posto ustvari 16 posto za stanovništvo, a Srbija je to riješila tako što ovih 40 posto gasa koje kupuju na otvorenom tržištu sufinansira država.)

U Energoinvestu nisu znali reći hoće li Vlada Federacije tražiti neki način da ublaži udar poskupljenja na potrošače, ali Hadžialjević je istakla da zasad Energoinvest može plaćati isporuke u eurima:

(Za sada, Energoinvest vrši plaćanje u eurima. Izražavanje potrošnje je u dolarima i inače, sve ono što je vezano za naftu i gas izražava se u dolarima. Energoinvest plaća u eurima. Znači, vrši se prebacivanje iz dolara u euro i plaća se u eurima. Mi do sada nismo imali nikakvih kontakata na temu promjene valute.)

Budući da se aneks ugovora sa Gazpromom o nabavci gasa mijenja kvartalno, istaknuto je da se u 6. mjesecu očekuje novo produženje ugovora, uz koje mogu biti postavljeni i dodatni uslovi.