videoprilog Muniba Muhamedbegovića (Dnevnik 2)

Galić slobodan u Hrvatskoj, u BiH optužen za zloupotrebu položaja i mito

Ni nakon odluke Suda u Hrvatskoj nije poznat rasplet u slučaju Zoran Galić. Za hrvatsko pravosuđe slobodan je čovjek, za bosanskohercegovačko - osumnjičeni za više krivičnih djela. Čini se, Galić nije samo podijelio pravosuđe, jer ni Vijeće ministara Bosne i Hercegovine ne može donijeti odluku - da li Galića smijeniti ili razriješiti dužnosti.

Županijski sud u Splitu odbio je odrediti istražni pritvor Zoranu Galiću, zamjeniku direktora SIPA-e, kojeg Tužilaštvo Bosne i Hercegovine sumnjiči za više krivičnih djela. Tako on neće biti izručen Bosni i Hercegovini i kada je u pitanju hrvatsko pravosuđe, on je slobodan čovjek. Odluku Suda, Galićeva odbrana tumači kao zakonitu i jedino moguću.

“Kao što je poznato po odredbama zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima u Hrvatskoj, Hrvatska svoje državljane ne izručuje drugim državama. On je u Hrvatskoj slobodan čovjek. Za njim nije raspisana interna potraga. Može se slobodno kretati, može slobodno živjeti kao i svaki drugi hrvatski državljanin”, kaže Ivan Gržić, advokat Zorana Galića u Hrvatskoj.

Podsjetimo, početkom jula pripadnici SIPA-e namjeravali su uhapsiti Zorana Galića. Međutim, nisu ga pronašli na adresi stanovanja. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine će kasnije obznaniti da je Galić prije hapšenja pobjegao u Hrvatsku. Njegova odbrana ove navode odbacuje. Tvrde, u Hrvatskoj je na liječenju, a pravosudnim institucijama i SIPA-i dostavili su medicinska dokumentaciju koja potkrepljuje ove tvrdnje. Napominjemo, tek mjesec od neuspjelog pokušaja hapšenja, Sud Bosne i Hercegovine je za Galićem raspisao međunarodnu potjernicu.

“Gospodin Galić, kao i ja za tu međunarodnu tjeralicu saznali smo preko medija. Kad je gospodin Galić saznao za medije, angažirao je branjenika u Hrvatskoj, sam svojevoljno je otišao u policijsku postaju i rekao gdje se nalazi. I jučer je Županijski sud u Splitu održao ročište kojim se odbija istražni zatvor po raspisanoj međunarodnoj potrazi od strane Interpola Sarajevo”, navodi Ivana Grizelj-Ćorluka, advokatica Zorana Galića u Bosni i Hercegovini.

I dok Galić je na slobodi, bh. vlasti, čini se, ne znaju šta bi s njim. Barem kada je u pitanju njegov radno-pravi status u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu. On je, podsjetimo, od Vijeća ministara zatražio razrješenje sa funkcije zamjenika direktora SIPA-e radi odlaska u penziju. I nakon nekoliko pokušaja Vijeće ministara nije razriješilo Galića. Razlog, stav bošnjačkih ministara da Galić treba biti smijenjen, a ne razriješen. Jedni za, drugi protiv, a odbjegli Galić još na platnom spisku Državne agencije za istrage i zaštitu.

federalna.ba

Zoran Galić Hrvatska