Gajić: Puno je veći rizik od bolesti nego od vakcine

U današnjem izdanju Federacije danas razgovarali smo sa Ognjenom Gajićem, specijalistom za intenzivnu njegu i bolesti pluća na Mayo klinici u Sjedinjenim Američkim Državama. Trenutno se sve države bore da nabave što više vakcina. Sputnjik, BioNTech, Pfizer, Moderna samo su neki od proizvođača. 

O navedenim vakcinama Gajić kaže da su Pfizer i Moderna zasnovane na metodi u kojoj ribonukleinska kiselina iz virusa izaziva imunitet bez korištenja neaktiviranog virusa, kao kod drugih vakcina. Na toj metodi se radi od 2004. godine, vakcine nisu nastale preko noći, te su ispitane na ogromnom broju ispitanika volontera, gdje su se pokazale jako efikasne, sa minimalnim sporednim efektima.

"Zahvaljujući velikom broju volontera uspjeli smo shvatiti da te vakcine prvo sprječavaju razvijanje bolesti, sporedni efekti su bili minimalni u odnosu na one koji su primili neaktivnu supstancu. Svakako je preporučljivo da se vakcinišemo jer su rizici od bolesti daleko veći od rizika od vakcine."

O mutaciji virusa Gajić kaže da je klinička slika kod pacijenata otpirlike ista kao i na početku pandemije, te da je najveći problem u kasnom početku liječenja. Jedino drugačije u novoj mutaciji virusa, koja se pojavila u Ujedinjenom Kraljevstvu, je to što se malo brže prenosi među ljudima.

Za razliku od virusa koji uzrokuju obične prehlade i koji napadaju gornje disajne puteve, pulmolog pojašnjava da koronavirus napada i donje disajne puteve i pluća, što često dovodi do teških, obostranih upala pluća, gdje je potrebna i mehanička ventilacija.

Kada je riječ o promjenama gustine krvi, koje su česte kod oboljelih od koronavirusa, kaže: "Studije još uvijek nisu potpuno jasne. Čini se da kod ovog oboljenja su češće komplikacije zgrušavanja krvi. Da li samo zbog toga što, usljed teške upale pluća, pacijenti leže, ne miču se, ili zbog nečega trećeg, ali je istina da su te komplikacije teže i jako se moraju paziti."

U tijeku je izrada registra, svjetske studije o oboljelima od koronavirusa. Između ostalog, pokazalo se da malo češće obolijevaju muškarci, a najčešći simptomi koji se javljaju su teško disanje, kašalj, nesvjestica, dijareja, temperatura. Osobe kod koji se javljaju ovi simptomi imaju visok pritisak, dijabetes, gojaznost, bolest bubrega i koronarnu bolest.

"Pola pacijenata koji budu u intenzivnoj njezi ne preživi, a od onih koji su u bolnici oko 1/5 ne preživi. Postoje velike razlike u rezultatima liječenja za isti virus i istu bolest u različitim dijelovima svijeta, jer je nedovoljno stručnog kadra, naročito za pravilno postavljanje respiratora."

O teorijama zavjere koje kruže o virusu, ali i vakcinu ističe da je najveći uzrok tome strah od novog i nepoznatog.

"Od ovog virusa se jako lako zaštitit - nositi maske u zatvorenom prostoru i držati fizičku distancu. Mala i privremena stvar koja u potpunosti može prekinuti ovu bolest."

federalna.ba

Ognjen Gajić korona virus vakcine
Pojas Gaze vakcine dječija paraliza
0 04.09.2024 09:05
GAVI vakcine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine tužba
0 19.03.2024 17:38
vakcina vakcinacija vakcine vakcinisanje cijepljenje cjepivo cjepiva
0 24.01.2024 19:28
Brčko distrikt BiH vakcine djeca
0 26.05.2023 11:22
Bijela kuća vakcine
0 02.05.2023 08:51