Gabriel García Márquez, Stephen King i Elif Shafak: 45 najočekivanijih knjiga 2024.
(Izvor: BBC)

Gabriel García Márquez, Stephen King i Elif Shafak: 45 najočekivanijih knjiga 2024.

Ako je vaša odluka da ove godine pročitate više sjajnih knjiga, imate sreće, jer 2024. obećava uzbudljivih 12 mjeseci u svijetu književnosti, piše BBC. Od dugoočekivanog povratka velikih romanopisaca i niza uzbudljivih debija, do intrigantnih memoara i nefiksa koji podstiče na razmišljanje, evo pregleda onoga što možemo očekivati.

Veliki hitovi

Nekoliko književnih teškaša – živih ili ne – ove godine ima nove naslove. U martu će biti objavljen "izgubljeni roman" Gabriela García Márqueza 10 godina nakon njegove smrti. Autor Nobelove nagrade patio je od demencije dok je pisao svoj posljednji roman, „Do augusta“, i u svojim posljednjih danima tražio je da se ne objavi, ali su njegovi sinovi odlučili da puste "posljednji očev pokušaj da nastavi stvarati uprkos svim izgledima". Proljeće također donosi djelo novog pisca Mayfliesa Andrewa O'Hagana. Caledonian Road je ambiciozni roman o stanju nacije smješten u sjevernom Londonu koji se usredotočuje na pad iz milosti poznatog akademika i uključuje ogromnu postavu sporednih likova. Obožavatelji prekrasnog romana Colma Tóibína Brooklyn iz 2009. godine – adaptiranog u film sa Saoirse Ronan u glavnoj ulozi – bit će oduševljeni što nastavak, Long Island, dolazi u maju. Otkako smo ih napustili, Eilis i Tony su zajedno izgradili sretan život u SAD-u, zajedno sa dvoje djece – ali neočekivano kucanje na vrata privlači Eilis da se vrati u svoj rodni grad u Irskoj. Nakon izuzetno uspješnog Demona Copperheada, Barbare Kingsolver – moderna reimaginacija Davida Copperfielda – dolazi još jedno prepričavanje klasične priče u djelu James Percivala Everetta. Izuzetno plodan američki pisac tiho stvara odlične romane već četiri decenije, a Drveće (The Trees) iz 2021. ušlo je u uži izbor za Bookerovu nagradu, ali bi njegov 24. možda mogao biti najiščekivaniji do sada. Priča priču o Huckleberry Finnu Marka Twaina iz perspektive porobljenog Jima.

Samo nekoliko savremenih pisaca čini da se likovi osjećaju jednako ljudskima kao što to čini David Nicholls. Ovo je velika godina za njega – sa adaptacijom njegove najprodavanije knjige Jedan dan (One day) koja stiže na Netflix u februaru – i njegovog novog romana You Are Here u aprilu. Priča je to o dva stranca koja zajedno idu u dugu šetnju po sjeveru Engleske – ali Nicholls ima sposobnost da pronađe magiju u svakodnevnom životu. Nije roman o pandemiji, ali njegove teme usamljenosti i prianjanja za trenutke povezanosti izgledaju posebno relevantne nakon proteklih nekoliko godina.

Na ljeto, Elif Shafak se vraća sa There Are Rivers in the Sky (Postoje rijeke na nebu), ambicioznim romanom koji se proteže kroz različite vijekove i zemlje, prateći tri lika, koji se međusobno ne poznaju ali koji žive u blizini rijeke. Ali Smith uvijek pronalazi zanimljive načine da pristupi pisanju romana i za svoj sljedeći projekat, Gliff – koji izlazi u oktobru – ona će sakriti priču u knjizi koja će tada činiti osnovu sljedeće, Glyph (koji izlazi 2025.). Krajem godine ćemo dobiti i novi roman spisateljice Chimamande Ngozi Adichie – njen prvi roman u više od jedne decenije. Pod nazivom Dream Count (Broj snova), o romanu se malo zna osim što sadrži četiri međusobno povezane priče.

Uzbudljivi debi

Pored poznatih imena, očekuje se i mnogo novih. Jedan od najuzbudljivijih debija godine je The Ministry of Time (Ministarstvo vremena) britansko-kambodžanske spisateljice Kaliane Bradley. Izaći će u maju, a radi se o žanrovskom romomu o viktorijanskom polarnom istraživaču i milenijskom državnom službeniku koji završavaju kao ukućani zahvaljujući vladinom eksperimentu u putovanju kroz vrijeme.

Post-Fleabag, trop "neuredne žene" postao je prilično sveprisutan u fikciji, ali Green Dot (Zelena tačka) australske spisateljice Madeleine Grey – o dvadesetogodišnjakinji koja se našla u dosadnom poslu i nemogućej vezi s oženjenim muškarcem – daje neku svježinu. Pun je nevjerovatno oštrih rečenica i mračnih komičnih trenutaka. Još jedan antipodski debi koji izaziva talase je Greta i Valdin Rebecce K Reilly, o dvoje odraslih braće i sestara koji se kreću beznadežnim ljubavnim životima, uz pomoć i ometanje njihove ekscentrične porodice. Oba izlaze u februaru.

Iza nas je nekoliko sjajnih godina za irsku književnost i izgleda da će se to nastaviti. Wild houses (Divlje kuće) su krimić koji se odvija u malom gradu u okrugu Mayo i prvi je roman proslavljenog pisca kratkih priča Colina Barretta. Sally Rooney to naziva "knjigom u kojoj se može živjeti". Sinead Gleeson je već poznata esejistica i kritičarka, a njen roman Hagstone – koji uključuje umjetnika, udaljeno irsko ostrvo i tajnovitu žensku komunu – originalna je i zadivljujuća priča o kreativnosti, pejzažu i folkloru. Još jedna spisateljica ne-fikcije koja će imati očekivani debi u fikciji je Lauren Elkin, čiji roman Scaffolding prati dva para koji žive u istom pariškom stanu u razmaku od pola stoljeća.

Dvoje priznatih pjesnika također debituje ove godine. Roman iransko-američkog pisca Kaveha Akbara Martyr! priča priču o odraslom siročetu iranskih imigranata koji traga za istinom o smrti svoje majke. U međuvremenu, Pity Andrewa McMillana istražuje muškost kroz tri generacije rudarske porodice u Južnom Yorkshireu.

Ženski glasovi

Ženski pisci dominirali su književnim pejzažom u posljednjih nekoliko godina, a 2024. će izgleda biti još jedna takva godina.

Dvije spisateljice koje su izazvale pažnju svojim debijima vraćaju se sa očekivanim nastavcima. Kiley Reid, čija je knjiga Such a Fun Age (Takvo zabavno doba) iz 2020. godine bila komercijalni i kritičarski hit, vraća se ovog mjeseca sa Come and Get It, romanom u kampusu koji se bavi finansijskim strepnjama mladih žena – i onim što su ljudi spremni da urade za novac. Obožavatelji debija nigerijskog pisca Abija Daréa, The Girl with the Louding Voice, biće zadovoljni saznanjem da je njegova protagonistica Adunni također lik u Daréovoj novoj knjizi, And So I Roar, koja izlazi u avgustu.

Nova knjiga Sare Peri je uvijek poseban događaj, a u maju se vraća ova autorica knjige The Essex Serpent and Melmouth sa djelom Enlightenment (Prosvetljenjem), pričom o dvoje prijatelja ispričanom tokom 20 godina koja istražuje ljubav, vjeru i astronomiju. Drugi roman filmske stvarateljice, umjetnice i spisateljice Mirande July dolazi deceniju nakon njenog prvog i predstavlja njen jedinstven pogled na krizu srednjih godina, u kojoj se pojavljuje 45-godišnja umjetnica koja kreće na kratkotrajno putovanje i putovanje samootkrivanja.

Roman Clare Chambers iz 2020. Small Pleasures (Mala zadovoljstva), priča o tihim životima u predgrađu 1950-ih, bila je priča o uspjehu koja se prenosila od usta do usta tokom izolacije. Njen nastavak Shy Creatures smješten je u šezdesete godine prošlog vijeka i ponovo se fokusira na naizgled obične ljude – likovnu terapeutkinju i njenog oženjenog ljubavnika – čije živote preokrenu neočekivani događaji.

Na ljeto se vraća Rachel Cusk, autorka trilogije Outline, sa svojim novim romanom, Parade. Priča o "umjetnosti, ženskosti i nasilju", ispričana je novim stilom glasa koji je "na granici između fikcije i stvarnosti". Konačno, ako ste raspoloženi za ljubav, onda se kraljica romanse Emily Henry vraća sa novom knjigom u aprilu. Funny Story je o tome šta se dešava kada dva stranca slomljenog srca postanu cimeri i, neizbježno, više.

Krimići

Obožavatelji Tane French – i svi koji vole mračne, atmosferske misterije – mogu se radovati, jer se pisac vraća u martu sa The Hunter (Lovcem), nastavkom djela The Searcher iz 2020. godine. Smješten u malom selu u zapadnoj Irskoj, Franch kaže da je to roman o osveti i porodicama, kako onima s kojima se rađamo, tako i onima koje stvaramo.

Pedeset godina otkako je objavio svoj prvi roman Carrie, Stephen King će u maju objaviti novu zbirku kratkih priča pod naslovom You Like It Darker. Trag je u imenu, sa ovim pričama koje ispituju uznemirujuće podnožje običnog života.

Stuart Turton, autor Seven Deaths of Evelyn Hardcastle, vraća se u martu sa postapokaliptičnom misterijom ubistva, The Last Murder at the End of the World. Krajem ljeta pojavit će se novi nastavak u veoma voljenoj detektivskoj seriji Kate Atkinson Jackson Brodie. Death at the Sign of the Rook odaje počast velikoj dami detektivske fantastike, Agathi Christie, a radi se o Brodieju napuštenom u staroj seoskoj kući tokom snježne oluje sa eklektičnom postavom likova.

Ako vam se sviđa nešto umjereniji krimić, vladajući kralj žanra, Richard Osman, pokreće novu seriju na jesen, zamjenjujući svoje amaterske tragače iz doma za umirovljenike za potpuno novi detektivski dvojac. Osman je također podigao novog pisca krimića, Jonnyja Sweeta, čiji prvijenac The Kellerby Code izlazi na proljeće i opisan je kao djelo u kojem Patricia Highsmith upoznaje Donnu Tartt.

Memoari za pamćenje

Ako je 2023. bila godina biografija velikih imena, od princa Harryja i Pamele Anderson do Britney Spears i Barbre Streisand, izgleda da će 2024. ponuditi zanimljiviju i neobičniju mješavinu životnih priča.

Dva pisca čiji su se životi dramatično promijenili 2022. podijeliće svoja mučna iskustva u novim knjigama. Knife (Nož) Salmona Rushdieja – izlazi u aprilu – opisuje napad na njega tokom koji ga je ostavio bez vida na jedno oko. Romanopisac Hanif Kureishi, autor The Buddha of Suburbia, u decembru 2022. godine je pao u Rimu, nakon čega nije mogao koristiti šake, ruke ili noge. Njegovi memoari Shattered – biće objavljeni u jesen – a opisuju kako se prilagodio „postanku druge osobe“.

Pisanje esejistke Leslie Jamison je uvjerljivo, a u februaru ona objavljuje svoje prve memoare, Splinters, koji istražuju majčinstvo, brak, tugu i umjetnost. The Piano Player of Budapest, koji dolazi ovog ljeta, priča je o tome kako je pjevačica Roxanne de Bastion pronašla kasetu na kojoj je njen djed svirao klavir, a zbog koje je otišla na putovanje istražujući kako se djed okrenuo muzici da preživi užase holokausta.

Kada su u pitanju slavne ličnosti, Ru Paulova The House of Hidden Meanings (mart) priča o njegovom životu, od odrastanja kao queer i crnac u San Diegu do toga da postane međunarodna drag superzvijezda i kulturna ikona. Dvije veoma uticajne muzičarke će takođe objaviti memoare ove godine. U maju je tu Rebel Girl: My Life as a Feminist Punk od Bikini Kill i Le Tigre front woman Kathleen Hanna, a u septembru dolazi A Thousand Threads pop ikone Neneh Cherry.

Nova nefikcija

Kao i uvijek, obim publicističkih knjiga predviđenih za objavljivanje ove godine je širok i po žanru i po temi, tako da je ovo samo mali dio onoga što slijedi.

Dvije velike nove knjige govore o tome kako umjetna inteligencija mijenja cijeli naš život. U Filterworldu (januar), pisac osoblja New Yorkera Kyle Chayka koncentriše se na to kako algoritmi oblikuju našu kulturu i sužavaju naše iskustvo svijeta. U Code Dependent (mart), novinarka Financial Timesa Madhumita Murgia istražuje šta uspon AI znači za nas kao društvo posmatrajući uticaj koji ima na devet običnih ljudi širom svijeta.

Nadovezujući se na svoj bestseler Empireland, autor i novinar Sathnam Sanghera nastavlja svoje ispitivanje britanske kolonijalne prošlosti s Empireworldom (januar), istražujući njegovo naslijeđe širom svijeta. U svojoj knjizi Private Revolutions: A Coming of Age Story (maj), novinarka Yuan Yang gleda na život u modernoj Kini kroz živote četiri žene 1980-ih i 1990-ih, koje sanjaju o svjetlijoj budućnosti.

U prethodnim knjigama Olivije Laing istraživane su teme uključujući usamljenost, alkoholičarske pisce, rijeke i ljudsko tijelo. Za svoj novi The Garden Against Time, koji izlazi u maju, počinje bliže kući – u svojoj ograđenoj bašti u Sussexu – i odatle počinje istragu o zadovoljstvima i mogućnostima vrtova.

Još jedna spisateljica koja istražuje temu blisku njenom srcu je poznata muzička kritičarka NPR-a Ann Powers. Travelling: On the Path of Joni Mitchell (mart) sagledava život i karijeru Joni Mitchell kroz njena brojna putovanja, kako muzička tako i ona druga.

Lauren Oyler ima reputaciju žestoke književne kritičarke, pa je logično da njena prva zbirka eseja, No Judgement (mart) istražuje ulogu kulturne kritike u modernom društvu. U aprilu ga slijedi Like Love, zbirka eseja o umjetnosti i umjetnicima od Maggie Nelson, autorice Bluets and The Argonauts. Nelsonino pisanje koje razbija žanrove osvojilo je njene brojne vjerne obožavatelje, kao i autoricu Deborah Levy, koja će također ove godine objaviti zbirku eseja – iako ćemo nju morati strpljivo čekati do jeseni.

federalna.ba/BBC

knjige 2024 godina