Frašto u Federaciji danas: Žrtva nikada nije kriva za nasilje

O priči Milene Radulović, govoru mržnje, osudama potencijalne žrtve u Federaciji danas razgovarali smo s Vedranom Frašto, menaždericom Fondacije cure.

Priča Milene Radulović možda je otvorila Pandorinu kutiju. Na facebook stranici "Nisam tražila" i druge mlade žene govorile su o sličnim iskustvima. Prisutni su postovi podrške ali i osuđujući komentari. 

"Važno je da znamo da su to izuzetno hrabre žene. Sa druge strane, mi kao društvo moramo da imamo razumijevanja prema svim onim koje još nisu progovorile o seksualnom uznemiravanju, bilo kojem obliku nasilja. Mi kao društvo kreiramo kulturu šutnje."

Moramo kreirati siguran prostor

Frašto ističe da mi kao društvo kreiramo i siguran prostor u kojem žene mogu da iznesu svoje iskustvo, a to znači da ne pitamo žrtvu zašto je šutila, šta je obukla, gdje je bila, da li je pila, s kim je bila... sve su to pitanja koja krivicu prebacuju na žrtvu, a ne na počinitelja seksualnog naselja. Vrlo je važno ne osuđivati žrtvu.

"Onog momenta kad mi žensku djecu učimo da su one odgovorne i da se same moraju odbraniti i osigurati da se njima ne desi čin nasilja, a ne učimo dječake da ne vrše nasilje i seksualno uznemiravanje, mi smo obrnuli čitav sistem. Fokus stavljamo na "ti se trebaš zaštitit, ti se trebaš sakriti". Kad se desi jako je teško pričati o tome jer osjećaš stid, sramotu i krivicu. Mi toliko imamo rasprostranjene različite oblike nasilja i seksualnog nasilja. Mi žene više ne pitamo koliko ih je doživjelo nasilje već koliko često."

Kreiramo kulturu šutnje jer društvo osuđuje i ne podržava žrtvu.

"Nijedna žena koja proživi seksualno zlostavljanje nije kriva, nije tražila, kriv je samo počinilac."

Obrazovni sistem netolerantan prema seksualnom obrazovanju

Vrlo je važno razgovarati o svim oblicima nasilja, kako ga prepoznati, kome se obratiti.

"Naše obrazovanje je vrlo netolerantno prema seksualnom obrazovanju, to je tabu tema."

Kada je riječ etičkim kodeksima na univerzitetima on se uglavnom završava sa kodeksu oblačenja. Frašto kaže da je to paradoksalno.

"Opet je to fokus koji se stavlja na ženu. Javne institucije i univerziteti trebaju podhitno mijenjati praksu ćutanja i preventivno djelovati protiv uznemiravanja."

Izuzetno je važno raditi na svijesti javnosti.

"Da ima nultu toleranciju na bilo koji oblik nasilja, a u zakonodavnom djelu prvi korak je usklađivanje krivičnog zakonodavstva sa Istanbulskom konvencijom."

federalna.ba

Vedrana Frašto