Federalno ministarstvo rada prva institucija iz BiH u Globalnoj alijansi ekonomije brige
Memorandum o razumijevanju između UN Women i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, potpisan je danas u Sarajevu povodom 29. oktobra, Međunarodnog dana brige i podrške.
Također, u okviru obilježavanja, organizirana su još dva događaja kojim se ističu značajne prekretnice u naporima BiH da poboljša usluge brige, posebno za osobe s invaliditetom, i podrške zakonodavnim promjenama usmjerenim na jačanje sistema socijalne zaštite, a to su predstavljanje prve Mape prava i usluga za osobe s invaliditetom u BiH i predstavljanje Nacrta zakona o socijalnim uslugama u kontekstu učešća Federalnog ministarstva u Globalnoj alijansi za brigu.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić kazao je da je današnji događaj kontinuitet izvrsne saradnje sa Agencijom Ujedinih nacija UN Women koji su bili inicijator da Federalno ministarstvo bude prva institucija iz države Bosne i Hercegovine koja je pristupila Globalnoj alijansi ekonomije brige.
- U kontinuitetu provodimo određene aktivnosti kako bi podigli svijest o neplaćenim poslovima žena koje po svim istraživanima u BiH rade sedam sati mimo profesionalnih obaveza. To su poslovi koji se odnose na kućanske poslove, brigu o djeci, brigu o starijim i iznemoglim osobama i brigu o djeci sa invaliditetom - kazao je ministar.
Obaveza Federalnog ministarstva je, dodao je, da sve to uvrste u zakonsku legislativu na nivou Federacije Bosne i Hercegovine, da sve strateške dokumente koje donose u narednom periodu usklade sa preporukama alijanse te da na osnovu istraživana koje radi UN Women u saradnji sa švedskom ambasadom pokušaju to zajedno implementirati.
Predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop kazala je da je danas vrlo važan dan za BiH, jer se obilježava Međunarodni dan brige i podrške.
- Međutim, današnji povod nije ni obilježavanje, ni sama proslava ovog dana. Ono što je najvažnije je da su ranije preuzete obaveze sada pretočene i u konkretna djela. Ne mogu a da ne prepoznam napore koje je uložilo Federalno ministarstvo rade i socijalne politike i ministar Adnan Delić, koji je tačno prije godinu dana preuzeo obaveze koje se konkretizuju u smislu brige i podrške u BiH - kazala je.
Potpisivanjem memoranduma, dodala je, pokreću aktivnosti u tri ključne oblasti.
- Prva su izmjene Zakona o socijalnim uslugama, kojim bi se ustvrdile prakse i prava u oblast ekonomije brige, zatim mapiranje prava i usluga kako bi se dao pristup ogovarajućim informacijama za osobe sa invaliditetom i osobama koje brinu za njih. Treća oblast je novi model koji se uvodi, a to je prepozavanje brige za starije kao rad - kazala je.
Događaj je organiziran u okviru programa “Provođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)”, finansiranog od Švedske kroz implementaciju UNDP-a u partnerstvu sa UNICEF i UN Women uredima u BiH, u okviru sveukupne podrške pružene od Ujedinjenih nacija vlastima u Bosni i Hercegovini.
federalna.ba/Fena