Farme na području Semberije pred kolapsom
U RS je završen interventni otkup tržišnih viškova tovnih bikova i svinja po zagarantovanoj cijeni, koja je bila povoljnija od tržišne. Međutim, uprkos interventnim mjerama Vlade RS velike količine tržišnih viškova i dalje opterećuju domaće tržište. Farme na području Semberije su pred kolapsom.
Grla su dostigla, a većina čak i premašila željenu težinu. Farmeri su svaki dan na gubitku. Dodatni problem je i što za otkup prispjevaju i druga grla na farmama.
"Mi smo ogorčeni, ne možemo opstati, sa druge strane uvozi se nekontrolisano. Povlače se neki proizvodi koji nisu prošli nalaze laboratorijske, vidite i sami da je neko svinjsko i juneće meso pod upitnikom, kako će se to odraziti a niko ne kupuje domaće“, kaže Savo Bakajlić, član UO Udruženja proizvođača BiH.
Hitnim mjerama Vlade RS-a od oko 250 domaćinstava otkupljene su značajne količine radi ublažavanja negativnih posljedica pandemije.
„Mi smo otkupili do 1. novembra 4.700 tovne junadi, 10.000 tovnih svinja i 12.000 tona povrća i izdvojili 5 miliona maraka iz kompenzacionog fonda. Ne agrarnog budžeta, njega nismo dirali, ostale su sve mjere dodatnih sredstava i uradili smo koliko smo mogli“, rekao je Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Mesoprerađivači su ispunili odobrene kvote. Od Ministarstva poljoprivrede RS će dobiti premije. No i sami imaju problem tržišnih viškova.
„Naša prodaja bilježi pad od 30%, taj talas krize se prebacuje sa jedne djelantosti na drugu, država je pokušavala interventnim otkupom da riješi probleme na tržištu,ali sve je to privremeno. Potrebno je na višem, državnom nivou naći rješenje koje bi zaštitilo proizvođače“, ističe Darko Marković, predstavnik mesoprerađivačke industrije.
S druge strane, stočna hrana je skuplja za 10 do 20 odsto, pa uzgajivači brinu kako sačuvati stočni fond. Strahuju da će zbog smanjene potražnje a velike ponude, cijena stoke nakon interventnog otkupa padati.
federalna.ba