Fajon: Bitno je raditi na reformama
„Odnos evropskih institucija prema Bosni i Hercegovini i ostalim državama zapadnog Balkana u savremenom kontekstu“, bila je tema današnje redovne sesije Kruga 99 koja je održana online. Uvodničarka je bila Tanja Fajon, poslanik u Evropskom parlamentu iz Slovenije. Jedino jasna evropska perspektiva može mirnim putem riješiti probleme parcijalnih interesa u regionu i ojačati saradnju i suživot, poručila je Fajon.
Svaka ideja o prekrajanju granica na Balkanu, a posebno u Bosni i Hercegovini, koja je pretrpjela najveću štetu nakon raspada Jugoslavije, predstavlja izuzetno opasan potez, rekla je Tanja Fajon, komentirajući najaktuelniju osjetljivu političku temu posljednjih dana –non-paper, nezvanični dokument koji je, navodno, u Brisel došao iz Slovenije:
„Ovakvi dijalozi nas vraćaju u prošlost. Trebamo razmišljati o rješenjima koja će učiniti BiH funkcionalnom zemljom i sa pridruživanjem Evropskoj uniji, granice treba da postanu simbolične. Pred nama nisu najjednostavnija vremena, ali vjerujem da su promjene moguće.“
Jedino jasna evropska perspektiva može mirnim putem riješiti probleme parcijalnih interesa u regionu i ojačati saradnju i suživot. Postkonfliktna obnova BiH je obilježena utjecajem međunarodne zajednice, a proces uspostavljanja funkcionalnih institucija, nažalost, često je bio predmet eksperimenata i improvizacija, kazala je Tanja Fajon:
„Evropska unije razumije zapadni Balkan kao izuzetno značajnu i perspektivnu regiju, ali je jasno da u tom regionu ima još puno posla u borbi protiv korupcije, kriminala i kršenja ljudskih prava.“
Narodi regije zaslužuju brži i konkretniji proces pristupanja Evropskoj uniji te je od suštinskog značaja početi pregovore s Albanijom i Sjevernom Makedonijom koje su ispunile uslove za to. Fajon je poručila političarima BiH da je bitno raditi na svim reformama koje vode ka funkcionalnijim institucijama i poštivanju vladavine prava, s naglaskom na provedbu relevantnih odluka Evropskog suda za ljudska prava kako bi bila riješena aktuelna politička diskriminacija.