EU4Justice: Podrška borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije u BiH
Fokus projekta Europska unija za pravdu u BiH bio je na jačanju kapaciteta bh. pravosuđa u procesuiranju predmeta organizovanog kriminala i korupcije visokog nivoa, kazao je predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija.
Ključna stvar projekta je bila da se poboljša suradnja dva segmenta, tužilaštva i Agencije za provođenje zakona. S ciljem ostvarenja toga preduzet je čitav niz mjera. Mislim da je napravljen jedan veliki pomak, konkretne rezultate ćemo vidjeti u budućnosti kroz podizanje optužnica i, nadam se, znatno veći broj osuđujućih presuda u ovom segmentu. Kroz projekt su polučili i niz dokumenata koji će biti od velike važnosti u narednom periodu za sve nosioce pravosudnih funkcija, pa i one druge koji se ”naslanjaju na ove aspekte”.
Među dokumentima koji su rezultat projekta su i dva priručnika kojim bi se mogle izbjeći dosadašnje brojne poteškoće, nedoumice i greške. Riječ je o Priručniku za saradnju u međunarodnim krivičnim stvarima i ekstradiciji te Priručniku koji se tiče borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, u posebnom segmentu finansijskih istraga. Pitanja vladavine prava nalaze se u samom središtu 14 prioriteta na putu Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji, a Francuska je podrškom i stručnom pomoći u ovom projektu pokazala spremnost da prati Bosnu i Hercegovinu na njenom putu prema EU, rekla je ambasadorica Francuske u Bosni i Hercegovini Christine Toudic.
Ovaj projekt je omogućio napredak, konkretno kroz pisanje dva operativna vodiča i zaključke dvije radne grupe o pravima žrtava i o sastavljanju optužnica, rekla je Toudic.
Projekt u vrijednosti oko dva miliona eura financirala je EU, i direktni je rezultat strategije EU za Zapadni Balkan iz 2018. godine. Projekt je ponudio direktnu pomoć u izgradnji ponovnog povjerenja građana u pravosudni sistem zemlje i utvrđivanje vrlo postojanog praćenja i evidentiranja samih istraga koje će u konačnici rezultirati većim brojem osuđujućih presuda u predmetima korupcije i organizovanog kriminala, kazao je Nicolas Bizel, šef Odjela za pravosuđe, unutrašnje poslove i reformu javne uprave pri Delegaciji EU u Bosni i Hercegovini. Dodao je kako, ipak, ne mogu reći da su u potpunosti zadovoljni ostvarenim rezultatima.
Da bismo bili u stanju nadograditi se na već ostvarene rezultate, jako je važno da imamo posvećenost organa vlasti Bosne i Hercegovine i u tom kontekstu bitno je da se čim prije poradi na izmjenama i dopunama Zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću kako bi se uspostavili redovni ili postojani mehanizmi provjere integriteta sudionika u pravosudnoj zajednici, istakao je Bizel.
Završna konferencija projekta EU za pravdu “Podrška borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u Bosni i Hercegovini”, okupila je blizu 100 učesnika lično i putem interneta, na predstavljanju rezultata aktivnosti realizovanih s članovima pravosudne zajednice i agencija za provedbu zakona u Bosni i Hercegovini.