EU priprema oštre mjere protiv pranja novca
Evropska komisija namjerava oštro da se obračuna sa pranjem novca, i u tom cilju planira da uvede gornju granicu za gotovinske transakcije i na nivou EU formira agenciju za suzbijanje tog krivičnog djela.
Važna novina je što nova rješenja protiv pranja novca treba da budu utvrđena u formi uredbe EU, koju sve članice Unije moraju dosljedno da primjenjuju, za razliku od direktiva Evropske komisije koje im nude manevarski prostor, piše dnevnik Sueddeutsche Zeitung.
Predlog zakona Evropske komisije, u koji je list imao uvid, predviđa limit za gotovinsko poslovanje koji bi u cijeloj EU iznosio najviše 10.000 evra, prenosi portal Euraktiv Srbija. Gornja granica za gotovinsko plaćanje već postoji u nekim članicama, u Grčkoj iznosi 1.500 evra, a u Njemačkoj nikakav limit ne postoji. List piše da će predlog zakona, koji komisija namjerava da predstavi za dvije nedjelje nametnuti nove obaveze i ponuđačima kriptovaluta, koji će ubuduće vlastima morati da dostavljaju podatke o učesnicima transfera. Velike promjene predviđene su i u kontroli finansijskog poslovanja.
Evropska komisija planira da do početka 2023. godina formira sopstvenu evropsku službu za suzbijanje pranja novca. U ovom trenutku su vlasti članica EU nadležne da kontrolišu da li banke sprječavaju svoje klijente da ubacuju prljav novac u finansijske tokove. Nadležnosti Evropske agencije za bankarski nadzor (EBA), sa sjedištem u Parizu, u najvećoj se mjeri svode na koordinaciju.
Evropska komisija sada, prema pisanju njemačkog dnevnika, pravom evropskom kontrolnom agencijom želi da premosti probleme koji nastaju zbog razlike u efikasnosti nacionalnih službi. Nova institucija imaće zadatak da direktno nadzire velike finansijske koncerne koji se smatraju riskantnim, a ta kontrola uključivaće i finansijske inspekcije na licu mesta i pravo izricanja novčanih kazni i do 10 miliona evra.
Za ostale finansijske ustanove i dalje će ostati zadužena kontrolna tijela zemalja članica, ali će nova agencije koordinisati i nadzirati njihov rad. Ona će imati pravo i da od njih preuzme neki predmet, ako ocijeni da ne postupaju dobro. Sueddeutsche Zeitung dodaje da nova evropska agencija neće biti zadužena samo za finansijske ustanove, već će koordinisati i pomagati i rad nacionalnih službi za finansijske istrage (Financial Intelligence Units).
Riječ je o tijelima koja istražuju moguće slučajeve pranja novca izvan finansijske branše - prilikom kupoprodaje nekretnina, nakita ili automobila, kada klijenti plaćaju velikim gotovinskim iznosima.
federalna.ba/Beta