Avdović: SAD i EU našle su se u ‘neobranom grožđu’ zbog situacije na sjeveru Kosova
Situacija na Kosovu se nametnula kao jedna od tema i na drugom samitu Evropske političke zajednice u Kišinjevu, glavnom gradu Moldavije.
Sudeći prema reakcijama i razvoju događaja na sjeveru Kosova, ovaj put je kao dobar momak srbijanski predsjednik Vučić, dok je loš deško kosovski premijer Kurti.
Na mjestu gdje se protesti, šok bombe i suzavac gotovo mogu pa naručiti to je prilično pojednostavljen pristup, no taj se zaključak nameće na temelju reakcije američke administracije, prvenstveno državnog sekretara Antonyja Blinkena.
Tim povodom gost emisije Svijet bio je novinar Erol Avdović, koji dobro poznaje način rada administracije u Washingtonu.
Američka administracija na Zapadnom Balkanu računa na Kosovo kao na jednog o strateških partnera. Bila je prva koja ga je priznala i inicirala priznanje i taj se stav ne mijenja, ističe Avdović.
“Ali jesu ad hoc reagovali i zdušno osudili Kurtijevu vladu, koja je željela instalirati one načelnike koji su izabrani na lokalnim izborima u općinama na sjeveru Kosova, koje su Srbi bojkotovali i na kojima je od 40.000 ljudi s pravom glasa glasalo svega 1.000. I američka administracija i Evropska unija se na neki način našla u neobranom grožđu”, navodi Avdović.
Neki će tumačiti da je ovaj put sva snaga uperena prema slabijoj strani – Kosovo, što je učinjeno da ne bi došlo do dalje eskalacije, objašnjava Avdović, međutim, ističe da mnogi analitičari koji nisu u bilo kojoj administraciji, a odlično razumiju odnose i u Washingtonu i u Evropi osuđuju ovakav stav američke administracije jer je to pritisak na one koji su nominalno željeli da zaštite implementaciju izbornih rezultata, bez obzira na to koliko ti izbori bili ovaj put legitimni.
Kad je Zapad u pitanju, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i ovdje igra svoju stalnu igru toplo-vruće.
“Još nijednom nismo svjedočili izjavi Beograda da treba ponoviti izbore na sjeveru Kosova. Pitanje svih pitanja je da li će poziv Josepa Borella uroditi plodom i da li će Kurti popustiti s jedne strane, a da Vučić dići ruke od onih struktura koje su bojkotovale izbore i izazvale nerede. Ne može se Vučiću vjerovati sasvim do kraja jer ima i domaće probleme s opozicijom, ali i probleme uopće s poimanjem dalje budućnost Kosova i kako će se sve odvijati u nekom širem kontekstu gdje se on optužuje da sjedi na dvije, odnosno na tri stolice - pored evropske i na kineskoj i ruskoj. I ako se pojave kosovski Srbi za glasačkom kutijama da ponovo izraze svoje volju, onda bi vjerovatno došlo i do promjene rezultata. To bi bio sasvim izvjesno bio rezultat pritiska iz EU i SAD-a”, kazao je Avdović.
federalna.ba