EP donio uredbu kojom se zabranjuje prodaja proizvoda u EU koji doprinose krčenju šuma
Evropski parlament usvojio je u srijedu zakon kojim se zabranjuje uvoz proizvoda u Evropsku uniju (EU), koji doprinose krčenju šuma.
Sa 552 glasa za, 44 protiv i 43 suzdržana, evropski zastupnici odobrili su novi zakon koji dozvoljava prodaju proizvoda u Evropskoj uniji (EU) samo ako dobavljač proizvoda izda potvrdu kojom potvrđuje da proizvod ne potiče s iskrčenog zemljišta i nije uzrokovao propadanje šuma.
"Iako neće biti zabranjen uvoz određene robe ili iz određene države, poduzeća će smjeti prodavati proizvode na tržištu EU-a samo ako dobavljač proizvoda izda tzv. potvrdu o dužnoj pažnji, kojom potvrđuje da proizvod ne potječe s iskrčenog zemljišta", saopšteno je iz Evropskog parlamenta.
Kako bi se suzbile klimatske promjene i gubitak bioraznolikosti, nova uredba obavezuje preduzeća da osiguraju da proizvodi koje prodaju u EU-u ne dovode do krčenja i propadanja šuma, dodaje se.
Novom uredbom obuhvaćeni su goveda, kakao, kafa, palmino ulje, soja i drvo, uključujući proizvode koji ih sadržavaju, njima su hranjeni ili su od njih napravljeni (kao što su koža, čokolada i namještaj). Tokom pregovora zastupnici su uspjeli na taj popis dodati kaučuk, ugljen, proizvode od tiskanog papira i neke derivate palminog ulja.
Na zahtjev Evropskog parlamenta, kompanije će također morati svjedočiti da je roba proizvedena u skladu sa zakonodavstvom zemlje, uključujući poštovanje ljudskih prava i zaštitu autohtonog stanovništva.
Evropsko vijeće još treba formalno odobriti tekst, koji će zatim biti objavljen u Službenom listu Evropske unije i 20 dana poslije stupiti na snagu.
Kompanije koje krivotvore certifikat ili ne poštuju pravila EU-a mogu se suočiti s kaznom u visini od četiri posto svog godišnjeg prometa.
Države članice EU-a tek treba da formalno usvoje zakone.
Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je u periodu od 1990. do 2020. za potrebe poljoprivrede iskrčeno čak 420 miliona hektara šuma, što je površina veća od EU-a. Otprilike 10 posto globalnog krčenja šuma povezano je s potrošnjom u EU-u. Više od dvije trećine šuma iskrčeno je zbog soje i palmina ulja.
federalna.ba/AA