videoprilog Naide Subašić (Dnevnik 2)

Emrić: VMBiH ne treba podržati otvaranje odjeljenja ADS BiH u Mostaru i Banjaluci

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Jasmin Emrić i delegat u Domu naroda PS Bosne i Hercegovine Džemal Smajić smatraju da Vijeće ministara BiH ne bi trebalo da podrži Prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutarnjoj organizaciji Agencije za državnu službu (ADS) Bosne i Hercegovine, koji se nalazi na dnevnom redu današnje sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. 

Jasmin Emrić naglasio je na konferenciji za novinare da se tim prijedlogom izmjena i dopuna Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Agencije za državnu službu Bosne i Hercegovine planira osnivanje novih unutrašnjih samostalnih organizacionih jedinica odnosno odjeljenja u Mostaru i Banjaluci te ističe da nema opravdanosti za takvo što, napominjući da je sjedište te agencije u Sarajevu.  

- U materijalima koji su nam dostupni ničim nismo uvjereni da se osnivaju zbog posebne prirode pojedinih poslova, kako je to obrazložila direktorica Agencije za državnu službu. Također, tim pravilnikom povećavaju se izdvajanja iz budžeta za ta nova dva odjeljenja Agencije za državnu službu jer potrebno je za ta odjeljenja kupiti i opremiti poslovne prostore. Potrebno je osigurati novac za plate zaposlenika, a predviđeno je osam novih službenika – po četiri u odjeljenju u Mostaru i Banjaluci - naglasio je.

Kako je kazao, ne vidi se opravdanost takve izmjene i dopune Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Agencije za državnu službu, 'već suprotno trebalo je jačati Agenciju, kadrovski i u svakom smislu, u skladu s postojećim pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji kako bi mogla preuzeti i sve konkursne procedure i od Uprave za indirektno oporezivanje kako je to preporuka i Ureda za reviziju institucija BiH'.

- Dakle, naš stav je da ovakav pravilnik Vijeće ministara ne treba podržati, i mi prije svega pozivamo ministre Trojke da ne podrže te izmjene i dopune Pravilnika jer ta agencija koja treba da radi u skladu sa zakonom i da kontrolira zapošljavanja u skladu sa zakonom, ni sama ne poštiva zakon u vezi nacionalne zastupljenosti zaposlenika - naglasio je.

Obrazlaže to riječima da je trenutno u Agenciji zaposleno pet Bošnjaka, šest Hrvata, osam Srba i dvoje ostali.

- To znači da je Bošnjaka manje od jedne četvrtine, a to je sve skupa suprotno Zakonu o upravi institucija BiH i na kraju Ustavu kojim se garantira i osigurava zastupljenost imenovanih funkcionera na način da odražava strukturu naroda u BiH - kazao je.

Delegat u Domu naroda PS BiH Džemal Smajić smatra da bi usvajanje izmjena i dopuna tog pravilnika značilo slabljenje institucija države Bosne i Hercegovine.

- Ministri koji dolaze iz Trojke nemaju svoj stav o tome da se zaštite Bošnjaci u institucijama države Bosne i Hercegovine, nego isporučuju sve ono što im zatraži HDZ i SNSD - kazao je.

On kaže da je današnjom sjednicom Vijeća ministara BiH predviđena i Inicijativa za rješavanje radno-pravnog statusa Zorana Galića, a predlagač je direktor SIPA-e Darko Ćulum.

- Prema nezvaničnim informacijama direktor SIPA-e predlaže VM BiH da razriješi Zorana Galića jer disciplinski postupak dugo traje - kazao je.

Podsjeća da je Zoran Galić osumnjičen za više krivičnih djela učinjenih u periodu kad je obavljao dužnost direktora Granične policije BiH, a od 8. jula 2024. godine nedostupan je pravosudnim organima BiH i za njim je Sud BiH raspisao međunarodnu potjernicu.

- Pozivamo ministre Trojke u Vijeću ministara BiH da ne glasaju za razrješenje i penzionisanje Zorana Galića, da poštuju zakone Bosne i Hercegovine i da učine sve kako bi Zoran Galić, u skladu sa zakonom, bio smijenjen s dužnosti bez prava na otpremninu - naglasio je Smajić, prije 61. sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

federalna.ba/Fena 

Jasmin Emrić Džemal Smajić Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH Agencija za državnu službu