Embrioni bi sjevernim bijelim nosorozima mogli udahnuti novi život
Naučnici koji rade na spašavanju sjevernog bijelog nosoroga od izumiranja pomoću naprednih tehnologija za reprodukciju najavili su u četvrtak veliku prekretnicu u svojoj misiji.
U saopćenju su objavili da su uspješno razvijena dva nova embriona sjevernog bijelog nosoroga, čime je ukupan broj ovog skoro izumrlog nosoroga povećan na pet, uključujući dvije ženke u Keniji.
"Tim Instituta za istraživanje zooloških i divljih životinja Leibniz-IZW, Safari Park Dvur Kralove, Kenijska služba za zaštitu divljih životinja i Konzervatorij Pejeta 13. decembra su uspješno završili prikupljanje oocita (jajnih ćelija) u Keniji", saopćeno je iz Konzervatorija Pejeta koji se nalazi u Keniji.
"Nakon neposrednog transporta oporavljenih oocita preko kontinenata, embriji su stvoreni u laboratoriji Avantea u Cremoni u Italiji nakon sazrijevanja i oplodnje oocita sjemenom Sunija, sjevernog bijelog nosoroga koji je umro 2014. u 34. godini. Kriokonzervirani su uoči samog Božića", saopćili su.
Ženke Najin i Fatu koji se nalaze u Konzervatoriju za divlje životinje u Keniji jedini su preostali sjeverni bijeli nosorozi u svijetu.
Naučnici planiraju transplantaciju embriona u južne bijele nosoroge koji će djelovati kao surogat majke kako bi proizveli čistu pasminu sjevernih bijelih nosoroga.
Najib Balala, ministar za turizam i divlje životinje, izrazio je zahvalnost naučnicima koji poduzimaju ogromne napore kako bi spasili sjevernog bijelog nosoroga.
"U ime naroda i vlade Kenije, zahvaljujem se na impresivnom napretku koji je do sada postigao zajednički tim kenijskih i međunarodnih naučnika koji rade na spašavanju ugroženog sjevernog bijelog nosoroga od izumiranja", kazao je Balala i dodao:
"Moramo učiniti sve da spasimo ovu vrstu od izumiranja. Jednom kada izgubimo ovu vrstu, izgubit ćemo jedinstvenu životinju koju buduće generacije više neće vidjeti".
federalna.ba/AA