Elektrifikacija i renoviranje zgrada mogu smanjiti potrošnju gasa za četvrtinu
(Izvor: Arhiva)

Elektrifikacija i renoviranje zgrada mogu smanjiti potrošnju gasa za četvrtinu

Evropa bi elektrifikacijom i renoviranjem stambenih zgrada mogla da do 2030. godine uštedi četvrtinu gasa, koji sada uvozi iz Rusije, navodi se u izvještaju Evropske klimatske fondacije i Evropske alijanse za uštedu energije. Time bi Evropa znatno smanjila svoju zavisnost od uvoza gasa i ojačala svoju energetsku sigurnost, navodi se u izvještaju "Izgradnja nulte budućnosti Evrope: Zašto tranzicija na energetski efikasne i elektrifikovane zgrade jača evropsku ekonomiju".

Procjenjuje se da bi godišnja potrošnja na uvoz gasa bila manja za 15 milijardi eura do kraja decenije i za 43 milijardi 2050. godine.

Prelazak na energetski efikasne zgrade bi donio i druge ekonomske koristi, uključujući otvaranje 1,2 miliona radnih mjesta i povećanje BDP-a Evrope za jedan odsto do 2050. godine.

Također bi domaćinstva bila zaštićena od visokih cijena energije, jer bi se korištenjem toplotnih pumpi u energetski efikasnim domovima računi za struju prepolovili do 2050. i povećali bi se raspoloživi prihodi najsiromašnijih domaćinstava.

"Evropa će morati da promijeni način na koji grije i hladi domove kako bi spriječila klimatsku krizu i smanjila zavisnost od fosilnih goriva. U ovom momentu, renoviranje energetski neefikasnih zgrada nije dovoljno brzo, a Evropa većinu svojih potreba za grijanjem podmiruje fosilnim gorivima, sa gasnim kotlovima kao najčešćom tehnologijom zagrijavanja", saopštila je Evropska klimatska fondacija.

U izvještaju, urađenom na osnovu jednogodišnjeg istraživanja koje je sproveo Cambridge econometrics, ocjenjuje se da bi prelazak na energetski efikasne zgrade i toplotne pumpe donio veće koristi u poređenju sa prelaskom na zeleni vodioik za grijanje.

Prelazak na toplotne pumpe smanjio bi emisiju azotnih oksida više od 10 puta do 2050. godine, što bi pomoglo da se smanji zagađenje vazduha od čega prerano umre više od 40.000 ljudi u EU.

Za razliku od toplotnih pumpi, kotlovi na zeleni vodonik emituju azotne okside, dodaje se u izvještaju i napominje da su oni najskuplja tehnologija zbog visokih energetskih troškova.

Autori izvještaja ističu da prelazak na zeleni vodonik ne bi imao tako pozitivne efekte na BDP i zapošljavanje kao što bi imali elektrifikacija grijanja i renoviranje zgrada.

federalna.ba/Beta

Evropa Elektrifikacija renoviranje zgrada