videoprilog Gordane Ristović Muslija (Federacija danas)

Ekspolatacija ruda olova barita i cinka u Varešu

Kompanija Adriatic Metals dobila je rješenje za površinsku ekspolataciju ruda olova barita i cinka i njihovu preradu na lokalitetu Veovača u oćini Vareš. Vijest je to koja ohrabruje žitelje ove nerazvijene općine, čija je privreda nakon rata doživjela potpunu devastaciju.

Rudarenje i bazna industrija bili su, a kako stvari stoje ponovo će biti ključni za razvoj Vareša. Investitor je dobio rješenje za eksploataciju i preradu ruda olova, barita i cinka na lokalitetu Veovača. Dosadašnja ulaganja aktuelnog investitora i spremnost da surađuje sa lokalnom zajednicom, veliko su ohrabrenje. Poznato je naime, da se uz jednog uposlenog u rudniku veže najmanje 7 radnika u drugim granama privrede i usluga.

“Rudarstvo pokreće sve, evo mi to smo imali taj put, naravno to je malo drugačije bilo u sistemu Jugoslavije, danas je sve to otišlo naprijed, drukčije se radi, brže, bolje, jednostavnije, zdravije, ali svakako to je jedan uvezan lanac”, ističe Zdravko Marošević, načelnik Općine Vareš.

Decenije teškog života, nerealnih obećanja i propalih projekata najavljivanih kao spas za Vareš, naučile su njegove žitelje da i dobre vijesti primaju sa dozom sumnje.

Dosadašnja ulaganja u pokretanje rudarstva aktuelnog investitora I spremnost da s a lokalnom zajednicom radi veliki posao, s druge strane, nude ohrabrenje. Već nekoliko mjeseci djeluje Odbor za odnose sa lokalnom zajednicom.

“Mi smo uključeni u sve lokalne sportske, kulturne aktivnosti, ulažemo mnogo u vidu donacija i sponzorstava, tako da evo kroz ovo tijelo, kroz Odbor za odnose sa lokalnom zajednicom mi dobijemo sve povratne informacije, sve ono što stanovništvo zanima”, kaže Aida Ahmedović, koordinatorica za socijalno upravljanje kompanije Eastern Mining.

Posebno su fokusirani na okoliš, pripremajući se za početak eksploatacije rade studiju nultog stanja okoliša, sve sa namjerom da ga predstojećim radovima na terenu ne ugroze.

U Kompaniji je trenuto oko 150 direktno i indirektno angažiranih, a kada počne eksploatacija, posla će biti za oko 350 ljudi. Za Vareš će to biti prekretnica, iako prisustvo ozbiljnog investitora, kroz koncesione naknade, u ovom gradu već osjećaju. Stvarne efekte tek očekuju.

“Sa početkom iskopavanja, sa početkom eksploatacije, šta to znači za Općinu, za kanton, za Federaciju, za državu je upošljavanje, ova radna mjesta, porezi koji idu sa svim tim koji se dijele kako se dijele već, ali pored toga koncesione naknade koje se plaćaju već, imate tu neku jednokratnu plus koncesiona naknada koja se plaća u sklopu eksploatcije na osnovu količine rude koje iskopate”, pojašnjava Admir Teletović, izvršni direktor Eastern Mining doo Sarajevo.

“Našim proračunima i proračunima menadžmenta i njihovim kapacitetima koji bi trebali u punoj snazi evo reći ćemo 2023. godine, da drugu uzmemo u pripremi osiguravati još jedan proračun a to znači ući u ovaj proračun od 3, 3 ipo, 4, 4 ipo miliona”, kaže Zdravko Marošević, načelnik Općine Vareš.

Uz do sada uloženih oko 20 miliona maraka u ovaj veliki posao, velika ulaganja tek slijede, procejna je da će otvaranje rudnika koštati oko 180 miliona dolara. Investitor očekuje da će u naredne dvije godine osigurati poziciju najvećeg izvoznik u Bosni i Hercegovini. Vratilo bi to Varešu nekadašnju poziciju razvijene sredine, na koju sada podsjećaju tek ostaci velikih industrijskih objekata na ulazu u ovaj grad.

federalna.ba

Vareš rude eksploatacija