Eko inovacije
Zagađenje zraka, vode i tla, akutni ekološki problem BiH, posebno je prisutan u industrijskim sredinama, a jedna od njih je i Tuzlanski kanton.
Rješenja postoje, a nudi ih tuzlanski profesor i inovator Zehrudin Osmanović, koji je za svoje ideje već dobio međunarodna priznanja. Profesor na Tehnološkom fakultetu u Tuzli godine svog života i rada posvetio je istraživanjima, analizama i traženju rješenja za brojne ekološke probleme. Jedno od rješenja za smanjenje zagađenja zraka je azijsko drvo Paulovnija.
U idealnim uslovima Paulovnija može rasti i do 6 metara godišnje i nakon svega 5-6 godina dosegnuti promjer od 40 centimetara. Drvo je izrazito otporno na bolesti i štetočine i nije previše zahtjevno kod odabira zemlje za rast. Važno je da je zemlja propusna, odnosno da se na njoj ne nakuplja voda. Dakle vlažna i močvarna zemljišta nisu dobar izbor. Paulovnija je pokazala izrazito veliku razinu apsorbovanja CO2 i to do 10 puta više nego ostala stabla, a tako i u proizvodnji kisika. Njeni ogromni listovi mogu doprinijeti smanjenju emisija prašine na način da se čestice prašine i čađi zalijepe za njene listove i na taj način poboljšava kvalitet zraka.
Pored dobrobiti za kvalitetan život, prednost je i ekonomičnost , a isto tako je zanimljiva i činjenica da nakon što posječete ovo drvo, iz njegovog korijena po automatizmu počinje izrastati novo. Bioremedijacija zemljišta trenutno se vrši u dvije kompanije, odnosno u Fabrici sode i Global Ispat Koksnoj Industriji u Lukavcu. Također, sadnice su zasađene i u deponiji u Tešnju te kompaniji za recikliranje plastike u Doboju.
O naučno-istraživačkom radu, inovatorstvu i nagrađenim inovacijama, razgovarali smo ovog petak u magazinu Natura sa inovatorom, ekspertom iz oblasti inžinjerstva, prof.dr.Zehrudinom Osmanovićem sa Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Urednica i voditeljica Alma Jusubašić