videoprilog Hane Porić (Federacija danas)

"Izborni proces učiniti pravičnim, transparentnim i odgovornim"

Dužnosnici evropske i američke diplomacije Palmer - Eichhorst su nastavili pregovore o reformi Izbornog zakona. Danas je prva na redu bila Interresorna radna skupina. I donijeli su, ipak, i papir. No, na njemu tek tehničke izmjene Izbornog zakona, koje bi trebale da unaprijede izborni proces. Iako mnogi članovi prijedlog pozdravljaju, svi znaju da to nije dovoljno.

Nakon Interresorne radne skupine, američko-evropski dvojac preselio se u zgradu Delegacije Evropske unije. Nastavak pregovora s opozicijom iz Federacije.

Čolo: Paket koji se odnosi na integritet izbornog procesa uraditi u najskorije vrijeme

Predsjedavajuća radne grupe Alma Čolo izjavila je da predstavnici međunarodne zajednice očekuju od Interresorne radne grupe da taj paket koji se odnosi na integritet izbornog procesa uradi u najskorije vrijeme i da intenzivira svoj rad.

Napomenula je da su danas došli i članovi Interresorne radne grupe iz Republike Srpske, te da su rekli da će učestvovati aktivno u radu radne grupe.

- Moramo se odmah iza nedjelje dogovoriti. Oni će analizirati ove prijedloge međunarodne zajednice. To je onih sedam prijedloga koji se tiču finansiranja izbora ukoliko nije usvojen budžet, imenovanja biračkih odbora, preciznije definicije zabranjenog govora i preuranjene izborne kampanje, preispitivanja granica izbornih jedinica i određivanja broja mandata u skladu sa aktuelnim brojem birača na određenim izbornim jedinicama. Znate da je to jedna od preporuka ODIHR-a. Zatim, veće transparentnosti biračkog spiska, finansiranja izborne kampanje, transparentnijeg finansiranja - kazala je Čolo.

Po njenim riječima, to je sedam stvari koje je OSCE stavio kao prioritet „i bez integriteta, jačanja integriteta izbornog procesa nema narednih izbora“.

- To je jedan uslov sine qua non koji mi moramo ispoštovati - navela je Čolo, te dodala kako očekuje aktivno učešće svih članova Interresorne radne grupe.

Napomenula je da ih je danas bilo 10, da su došli predstavici iz RS-a, iz Vijeća ministara i iz PSBiH.

Odgovarajući na novinarsko pitanje, kazala je kako nije sigurna da ima političke volje da se ide na „tehničke izmjene“.

- Tako se zovu, a nisu tehničke izmjene. Nema političke volje od strane HDZ-a BiH. Nisam sigurna da ima i od stranaka pozicije iz RS. Mislim na SNSD. Stranke opozicije iz RS-a, iz Federacije su za ovaj paket, ali ja mislim da HDZ neće podržati bez toga da se ne izađe u susret njihovim zahtjevima za takozvanim legitimnim predstavljanjem konstitutivnih naroda – mišljenja je Čolo.

Kaže da bi ovo trebalo sve da bude dio paketa, „,međutim, danas nam je ambasadorica Kavalec rekla da ovaj paket mora ići bez obzira na sve“.

- Vidjet ćemo u narednom periodu kako će se stvari odvijati. Ukoliko bi došlo do političkog dogovora oko ključnih stvari - Predsjedništva BiH, doma naroda, poštivanja presuda Suda iz Strazbura bilo bi jednostavnije dogovoriti i ovaj paket integriteta - smatra Čolo.

Na kraju je kazala da su samo govorili o paketu integriteta, o sedam tačaka, te da nisu govorili o političkim stvarima koje se tiču provedbe presuda Suda iz Strazbura i provedbe presuda Ustavnog suda BiH.           

- Nemamo puno vremena. Mi smo danas rekli da bi to trebali uraditi najkasnije u toku februara, da bi parlament mogao usvojiti ove izmjene u martu, jer u maju se moraju raspisati izbori, po sadašnjem Izbornom zakonu, i moraju se donijeti određeni podzakonski akti. Ukoliko idemo sa novim tehnologijama vremena nema dovoljno – zaključila je Čolo.

Borenović: Tehnička dimenzija je vrlo važna izmjena Izbornog zakona

Član ove radne grupe, poslanik PDP-a Branislav Borenović, je nakon sastanka izjavio novinarima da je to jedna vrsta paketa izmjena Izbornog zakona koji se tiče izbornog integriteta i unapređenja izbornog procesa da bi oni bili što više fer i pošteni. 

Kaže da se tu nalazi jedan dio prijedloga koji je došao od političkih stranaka i od relevantnih međunarodnih institucija koje prate izborne procese u cijelom svijetu - od OSCE-a i od Vijeća Evrope, političkih stranaka, jednog dijela nevladinih organizacija.

- Naravno, svako može tražiti razlog da ne podrži nešto u čemu se ne nalazi možda sve. Ali u svakom slučaju, ovdje ima određeni dio koji će unaprijediti izborni proces u ovoj zemlji kada je u pitanju transparentnost, čuvanje izbornog rezultata, generalno izborni integritet kao ključni princip na kojem treba da počiva izborni proces u ovoj zemlji - kazao je Borenović.

Dodao je da je njemu značajno to da se unapređuje rad biračkih odbora i da se kroz određena rješenja smanjuje mogućnost da fantomski politički subjekti zauzimaju mjesta u biračkim odborima i sa njima trguju sa drugim političkim strankama.

Po njegovim riječima, riješeno je pitanje mirovanja mandata za one koji se nalaze na izvršnim pozicijama, a izabrani su u zakonodavne organe. Ima jedan dio koji tretira i određena druga rješenja, ali u svakom slučaju određeni pomak je napravljen - smatra Borenović.

- Ne kažem da je on dramatično na tragu svega što smo i mi tražili, ali ima određenih pomaka. Sada je ključno pitanje da li su stranke spremne da prihvate nešto što su i dijelom same predlagale, ili će tražiti izgovor da odbace ovakav prijedlog. Koliko vidim, vladajuća većina još uvijek važe i gleda šta raditi – naveo je Borenović.         

Kaže da je ovo „ta tehnička dimenzija“, koja je za njega vrlo važna, možda i suštinska izmjena Izbornog zakona.

Dodao je da, čekajući tu političku dimenziju, treba tragati ka tome da se uvaže i usvoje ovakve izmjene i dopune, možda uz neku dodatnu sugestiju.

Smatra da "treba pokazati zrelost političkih subjekata u ovoj zemlji, da li su zaista za unapređenje izbornog procesa ili je to samo priča i pokušaj da se stvara privid kako se želi nešto unaprijediti, a u suštini se sve radi da se sruši i neki prijedlog koji je došao od ljudi koji su sublimirali sve ono što smo možda i mi predlagali u prethodnim godinama kada je u pitanju omogućavanje da imamo fer i poštene izbore u BiH".

Na novinarsko pitanje da li ovo znači da će se predstavnici iz RS-a vratiti u institucije BiH, odgovorio je da danas nisu donosili nikakvu odluku, te da je ovo danas bio sastanak, razgovor na kojem su, kako kaže, primili k znanju jednu vrstu prijedloga paketa izmjena izbornog zakonodavstva kada je u pitanju izborni integritet.

- Nismo donijeli nikakvu odluku. Očekujemo da se razriješi pitanjene nametnute Inzkove odluke kako bi se vratili procesu odlučivanja u institucijama BiH. Koliko vidim, neke najave postoje. Vidjet ćemo šta to znači. Da li je vladajuća koalicija SDA-SNSD-HDZ došla do nekog kompromisa kada su u pitanju izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH. Ili će SNSD odustati od onoga što je do sada najavljivao po ko zna koji put i samo se vratiti u institucije BiH. Pokazat će to narednih nekoliko dana – smatra Borenović.

Eichhorst i Palmer borave u višednevnoj posjeti Bosni i Hercegovini, gdje sa domaćim političarima razgovaraju o izmjenama izbornog zakonodavstva u BiH. 

Jučer ujutro Eichhorst i Palmer održali su sastanak sa članovima kolegija oba doma Parlamentarne skupštine BiH, nakon čega su u Delegaciji EU nastavljeni razgovori sa liderima političkih partija. 

Na razgovorima su bili predsjednici SDA Bakir Izetbegović, HDZ-a BiH Dragan Čović, SNSD-a Milorad Dodik, te lideri opozicionih stranaka iz Republike Srpske - SDS-a, PDP-a i DNS-a.  

Prema ranijim najavama, razgovori o izmjenama Izbornog zakona BiH u narednih par dana bit će nastavljeni u Neumu

federalna.ba/Fena

Angelina Eichhorst Matthew Palmer Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva
Elmedin Konaković Angelina Eichhorst
0 02.03.2024 08:58
Apelacioni sud Angelina Eichhorst Michael Murphy
0 08.02.2024 20:29
Johann Sattler Angelina Eichhorst
0 07.02.2024 19:02
Angelina Eichhorst Federalni radio
0 07.02.2024 17:55