Ef. Peštalić za Dnevnik 2: Svi blagdani prilika su da nas približe

“Živimo u turbulentnom vremenu i ljudi se, svjesno ili nesvjesno, udaljavaju jedni od drugih, ali tu su blagdani da nas zbliže. Svi blagdani – bili oni muslimanski, pravoslavni, katolički, jevrejski ili bilo čiji – prilika su da nas približe. Tako svjedočimo i Božijem pravilu koje kaže da na je On stvorio od jednog čovjeka i jedne žene te da nas je na plemena podijelio kako bismo se međusobno upoznavali i bili bliži jedni drugima te kako bismo svi zajedno dali veći doprinos da ovaj naš svijet bude lijep i dostojan čovjeka. Ja ih u tom duhu želim doživjeti. Veoma sam radostan što u Srebrenici - gdje je život, poslije genocida, mnogo teži nego u drugim krajevima - danas kada bih pogledao čestitke, pola je od mojih prijatelja pravoslavaca, katolika... To je ono što me čini sretnim i daje nadu da ćemo uspjeti pobijediti, da će ova država biti normalna, da će Srebrenica biti sretna i ponosna”, kazao je za Dnevnik 2 Damir efendija Peštalić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica.

U Srebrenici više nikada ništa neće biti isto, kaže Peštalić – poslije genocida sve je drugačije: “Mi se trudimo da uspostavimo novi život – život poslije genocida. Veliki su gubici, veliki je bol, velika je tuga. Važno je istaći snagu naših majki i naših povratnika – koji žele da pokažu svoje dostojanstvo i ponos. Oni su radosni zato da ih gledaju djeca koja se tamo rađaju. Nikada naše majke nisu htjele da pokažu tugu, nisu plakale i kukale pred mlađima – da bi oni koji su odlučili tamo da žive, mlađi, imali više snage, da djeca koja se rađaju, a ima ih, imaju tu snagu”.

Peštalić dodaje kako srebreničke majke nikada nisu optuživale cijeli srpski narod za genocid.

Danas je 315 bošnjačkih učenika u Srebrenici, ističe Peštalić, koji su rođeni nakon povratka. I provode vrijeme sa prijateljima srpske nacionalnosti – sve što žele je da Srebrenica bude grad koji će im pružiti perspektivu, da žive od svojih 10 prstiju.

“Moramo shvatiti da mi nemamo drugu državu, da je ovo država svih nas, niko na nju nema isključivo pravo, moramo se boriti da nam bude bolje, ne smijemo dozvoliti da volimo negdje drugo nego što volimo sami sebi. Siguran sam da nove generacije mogu tome doprinijeti – ako smo mi u Srebrenici mogli da uspostavimo normalnu komunikaciju, onda sam siguran da se na svakom pedlju BiH to može uraditi. Moramo biti bliži jedni drugima, iskreniji – nema nama drugog izlaza nego da jačamo našu državu”, poručuje na kraju Peštalić.

federalna.ba

Damir Peštalić Srebrenica Ramazanski bajram Bajram
NSRS Srebrenica genocid u Srebrenici
0 18.04.2024 17:31
Srebrenica Miloš Vučić
0 16.04.2024 21:29
Sjeverna Makedonija rezolucija Srebrenica
0 15.04.2024 16:40