Džaferović se pridružio "Maršu mira": Put negiranja genocida nema budućnost
(Izvor: AA)

Džaferović se pridružio "Maršu mira": Put negiranja genocida nema budućnost

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović pridružio se danas na lokalitetu Jaglići, u blizini Potočara, učesnicima ovogodišnjeg "Marša mira", javlja Anadolu Agency (AA).

"Počeli su da veličaju zločince, počeli su da napadaju demokratski svijet koji donosi rezolucije o osudi genocida. Borit ćemo se protiv njih. Put negiranja nema budućnost. Sjećat ćemo se i odavati poštovanje žrtvama genocida", kazao je u obraćanju hiljadama učesnika koji u poslijepodnevnim satima trebaju stići u Potočare gdje će sutra prisustvovati kolektivnoj dženazi za još 19 žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine u Srebrenici.

Kako je kazao, ovo je jedan od važnih načina.

"Ovaj Marš će uvijek biti održavan, očuvan kao tradicija i kultura sjećanja. On ima posebnu ulogu, jer vi idete putem kojim su prošli ljudi koji su se borili za gole živote, koji su proganjani", poručio je Džaferović.

"Marš mira" koji se ove godine organizuje 17. put u okviru obilježavanja 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone Ujedinjenih nacija" Srebrenica, za preživjele Srebreničane predstavlja neku vrstu liječenja trauma, ali i obavezu da svoja iskustva i priče ispričaju i prenesu mlađim generacijama.

"Marš mira" je memorijalna manifestacija koja se održava svake godine, u julu, u povodu obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima "Sigurne zone Ujedinjenih nacija" u Srebrenici iz jula 1995. godine. Ima za cilj i izgradnju, unapređenje i njegovanje kulture sjećanja na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici te onemogućavanje negiranja, poricanja i relativiziranja zločina genocida.

Ova manifestacija uvrštena je u program obilježavanja godišnjice genocida 2005. godine i broj učesnika se povećavao svake godine sve do pojave pandemije COVID-19. Broj učesnika u proteklim godinama, prije pandemije koronavirusa, se kretao od 2.000 do više od 10.000.

​​​​​"Marš mira" traje tri dana i učesnici pješače na stazi dugoj oko stotinu kilometara od Nezuka do Potočara. Ovom stazom u suprotnom smjeru, od Potočara do Nezuka, su se u julu 1995. godine izvlačili i probijali Bošnjaci prilikom okupacije i zauzimanja "Sigurne zone Ujedinjenih nacija" Srebrenica od strane srpskih vojnih i policijskih formacija.

Učesnici "Marša mira" dnevno pješače oko 30 kilometara i na određenim mjestima staza je izuzetno naporna, nepristupačna i zahtjeva solidnu fizičku spremnost učesnika.

Kolonu "Marša mira" svake godine predvode veterani koji su uspjeli preživjeti put smrti i genocid iz jula 1995. godine.

Učesnici "Marša mira" nakon dolaska u Potočare imaju priliku i mogućnost da 11. jula prisustvuju komemoraciji, dženazi i ukopu identificiranih žrtava genocida, pronađenih u nekoj od masovnih grobnica na lokalitetima kojima su i sami prolazili u toku pješačenja.

federalna.ba/AA

Šefik Džaferović Marš mira
Šefik Džaferović
0 12.03.2024 12:37
Šefik Džaferović Dnevnik D
0 01.02.2024 21:13
Ustavni sud BiH Šefik Džaferović
0 29.09.2023 21:01
Marš mira Nezuk Potočari Marš mira Marš mira 2023 genocid u Srebrenici genocid
0 10.07.2023 19:02