Dvodnevna sjednica VSTV-a: Sutra konačno imenovanje šefa federalnog USKOK-a
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine počelo je danas redovnu dvodnevnu sjednicu, na kojoj se očekuje konačno imenovanje posebnog zamjenika glavnog tužioca Tužilaštva Federacije BiH u Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala. Riječ je o imenovanju šefa takozvanog federalnog USKOK-a, koje je trebalo biti završeno do kraja 2024. godine.
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Halil Lagumdžija rekao je danas da su tek na pritisak Američke ambasade na izvršnu vlast u Federaciji stečeni uslovi za deblokadu procesa imenovanja šefa federalnog USKOK-a.
Federalni USKOK trebao bi se sastojati od šefa Posebnog odjela, devet tužilaca i deset sudija. Podvijeće VSTV-a utvrdilo je rang-listu kandidata za dužnost federalnog USKOK-a, na kojoj su Pavo Radoš, Samir Selimović i Hrvoje Čabrajić. Podsjetimo, raniji konkurs je poništen, jer, navodno, niko od sedam prijavljenih kandidata nije zadovoljio uslove te su izvršene izmjene Poslovnika VSTV-a. Zanimljivo je da je tužilac iz Brčkog Pavo Radoš, sa nove liste, u prethodnom konkursu odbijen zbog neispunjavanja uslova. Bivši sudija Suda Bosne i Hercegovine Branko Perić uvjeren je da je riječ o političkom projektu:
„USKOK je, možemo slobodno reći, korak ka potpunoj političkoj kontroli tužilačkog dijela pravosuđa. Vidi se to po odlaganju imenovanja tužilaca i listi onih koji će biti izabrani. Među njima su potpuno anonimni ljudi. Niko od njih nema iza sebe pravosnažno okončan predmet visoke korupcije ili organizovanog kriminala. Šta se od njih može očekivati? Ništa osim direktnog političkog uticaja na njihove odluke.“
Imajući u vidu činjenicu da je Bosna i Hercegovina druga država u Evropi po korupciji, federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak i v.d. direktora Federalne uprave policije Vahidin Munjić ne dovode u pitanje hitnost uspostave USKOK-a:
Isak: „Federalna uprava policije ili neka kantonalna policija odradi svoj dio posla, prikupe sve potrebne materijalne dokaze da je neko lice ili neka grupa ljudi počinila određeno krivično djelo. Zašto tim ljudima ne izricati kazne maksimalne, zašto dozvoliti te neke nagodbe i tako dalje..“
Munjić: „Imamo sa određenim tužiocima odličnu saradnju, nažalost sa nekim nemamo i tu nailazimo na probleme. Vrlo je teško prikupiti materijalne dokaze. Traži se proces vještačenja, on predugo traje, onda te dokaze treba prezentirati na sudu. Ali mi smo u zadnje dvije godine imali i pravomoćnih presuda što se tiče korupcije, gdje smo preko godinu dana radili na određenim predmetima.“
Proces formiranja ove institucije traje već deset godina. Američka ambasada već se oglašavala, poručujući da treba izabrati tužioca iza kojeg stoje radni rezultati, ozbiljne optužnice i predmeti visoke korupcije. Federalni ministar pravde Vedran Škobić zabrinut je kako će ovaj odjel uopšte funkcionisati:
“Postoji dosta prigovora. Ispada po tome da će se 30 do 40 posto predmeta sa županija prebaciti na 10 tužitelja. Ja se pitam koji tužitelj će moći 65 do 100 predmeta obrađivati u određenom momentu. Strah me da zbog toga dođemo u kolaps.”
Kada je riječ o tužiocima u Posebnom odjelu Federalnog tužilaštva za suzbijanje korupcije, prema pisanju portala Raport, prva na listi je bivša glavna tužiteljica Kantona Sarajevo Sabina Sarajlija, koja je disciplinski kažnjena, ali je na intervjuima osvojila najveći broj bodova. Pored nje, na listi su Aida Bešlija, Slavica Matijaš, koja je također disciplinski kažnjavana, Amra Mehmedić, Samir Selimović, Nina Šahinpašić, Aid Hadžismailović te Hrvoje Čabrajić. Državna tužiteljica Ivana Petković je navodno odustala od kandidature. Međutim, spekulira se da će Čabrajić proći na konkursu za šefa USKOK-a, budući da su predsjednik VSTV-a, predsjednik Suda BiH, glavni tužilac Tužilaštva BiH, predsjednik Vrhovnog suda Federacije i glavni tužilac iz redova Bošnjaka ili Srba, dok Hrvata nema na vodećim pozicijama.
Izbor šefa federalnog USKOK-a planiran je za sutra, kada bi trebalo da budu imenovani i spomenuti tužioci te osam od deset sudija posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Za preostale dvije pozicije biće ponovljen konkurs. Sjedište USKOK-a biće u bivšoj zgradi Privredne banke Sarajevo u Alipašinoj ulici, za koju Vlada Federacije već plaća zakup 25.000 maraka mjesečno.