videoprilog Omera Hasanovića (Federacija danas)

Dvadesetak bivših radnika Resod-Guminga mirno protestovalo ispred Općinskog suda u Tuzli

Dvadesetak bivših radnika Resod-Guminga danas je mirno protestovalo ispred Općinskog suda u Tuzli koji još nije zaključio stečaj u tom uništenom preduzeću. Traže hitno uvezivanje staža i naplatu radničkih potraživanja.

Resod-Guming je uništen, zemljište na kojem se nekada nalazila fabrika je prodato za oko milion i 300 hiljada maraka. Od tog iznosa u stečajnom postupku, koji traje deceniju, samo nešto manje od 300 hiljada maraka je isplaćeno za uvezivanje staža radnicima. Agoniji bivših radnika, koji ne mogu u penziju, nema kraja.

"Staž nije uvezan. Nisu nam ni plate platili. Govore da su samo dvije godine uplaćene. I to nema na listingu. Varaju nas. Stečajni neće da se javlja na telefon. Ko god ga nazove od radnika. On ima platu", kaže Refija Jukić, bivša radnica.

"Mi se borimo samo da nam isplate plate i da nam uvežu radni staž. I da se mi njih kurtarišemo i oni nas", poručuje Himzo Haračić, također bivši radnik.

Nezadovoljni su radom Općinskog suda u Tuzli koji nadzire stečaj i optužuju stečajnog upravnika Esada Hogića da želi, umjesto radničkih potraživanja, prioritet dati potraživanjima onih za koje tvrde da su uništili ovu fabriku u kriminalnoj privatizaciji.

"Taj stečajni, on valjda sarađuje sa onim ljudima što su nas opljačkali, što su otišli od nas. Sad se pojavljuju ponove, hoće sredstva neka. Ja ne znam u koje ime oni traže sredstva", upozorava bivša radnica Sabaha Sadiković.

A predsjednik Sindikata solidarnosti TK Sakib Kopić ističe: "Ta kriminalna ortačka grupa Drago Jurić, Boro Brestovac, Sakib i Nusret su uništili Guming i sad je Vrhovni sud oborio presudu kojom su oni izopćeni iz Guminga, nema ih nikako. Međutim, sad je vraćeno sve na početak, na ponovno odlučivanje na Kantonalnom sudu, što je van svake pameti".

Kontaktirali smo i s Hogićem, ali on je odbio da komentariše te optužbe. Ne negira da je priznao potraživanja Jurića, Brestovca i ostalih u iznosu od dva miliona i 100 hiljada maraka, napominjući da su uvršena u opći isplatni red u kojem su i potraživanja radnika.

federalna.ba