(Izvor: videoprilog Sanela Kajana (Federacija danas))

Duvanjskog praslona možete vidjeti u Franjevačkom muzeju u Tomislavgradu

Vjerovatno većina građana Bosne i Hercegovine nije upoznata s informacijom da su na tlu naše zemlje, konkretnije na području Tomislavgrada, pronađeni fosilni ostaci praživotinja iz vremena od prije nekoliko miliona godina. Među njima i praslona. Na osnovu ostataka izvršena je rekonstrukcija ove životinje koja je izložena u muzeju franjevačkog samostana u Tomislavgradu.

Preko 1000 fosilnih ostataka različitih praživotinja, među kojim se posebno ističu oni praslona, samo su dio onoga što je prekriveno zemljom i naslagama kamena u Cebari kod Tomislavgrada.  Vinko Ljubas je imao sreću da upravo on pronađe okamine tj. fosilne ostatke. No, kaže, nije ni slutio kako će se ta priča razvijati.

„Prvi pronalazak je bio tri fosilna zuba praslonova koji su bili identični. Riječ je bila o nečemu što krije svoju tajnu, koja se je ipak razotkrila. U svjetskim razmjerama smo otkrili jedno veliko paleontološko nalazište”, pojasnio je Vinko Ljubas, pronalazač ostataka praslona. 

Franjevački gvardijan, fra Sretan Ćurčić,  prepoznao je važnost ovog pronalaska, te animirao domaće, ali i međunarodne stručnjake, koji su na kraju, fosilne ostatke poslali u Beč, gdje je vršena analiza.

“Posebnost Cebare je jer je tu pronađen Zoološki vrt. Životinjsko carstvo! Na jednom mjestu, ne samo slonovi, nego sabljozube mačke, tapiri, dabrovi, pragoveda, prakonji, raznorazne pritce… nema šta nema. I to je samo jedan površinski kop šta smo mi našli. Bog dragi zna šta je tamo dalje”, kaže fra Sretan Ćurčić, gvardijan samostana u Tomislavgradu.

Sve vrijeme, od pronalska okamina, preko analiza u Austriji i povratka kostiju i drugih fosilnih ostataka u Bosnu I Hercegovinu, besplatnu stručnu pomoć pružala je paleontologinja Jadranka Lenardić iz Hrvatske.

“Nalazište u Cebari ima veliku znanstvenu vrijedniost. Bilo bi svakako potrebno pokrenuti sustavna istraživanja, zato jer bi se na taj način ne samo dobili novi fosilni nalazi, nego bi se mogla izvršiti i cijela rekonstrukcija paleoklime, paleookoliša i procesi koji su se događali tokom miliona godna na tom lokalitetu”, rekla je Jadranka Lenardić, paleontologinja.

Svi su saglasni u jednom. Priča se neće moći dalje uspješno razvijati bez sistemskog istraživanju i podrške viših nivoa vlasti. A ona je, za sada, izostala. Ono što je do sada postignuto, izloženo je javnosti. 

Duvanjskog praslona možete vidjeti u muzeju franjevačkog samostana u Tomislavgradu.

federalna.ba

Tomislavgrad
Tomislavgrad požar
0 31.03.2024 16:36
Tomislavgrad Noć muzeja
0 27.01.2024 09:52
krijumčarenje ljudima migranti Granična policija Bosne i Hercegovine Kamensko Tomislavgrad
0 26.01.2024 16:54