Duga historija atentata na državne čelnike
(Izvor: Ilustracija/Worldatlas)

Duga historija atentata na državne čelnike

Pokušaj atentata u kojem je teško povrijeđen slovački premijer Robert Fico nakon sjednice Vlade u mjestu Handlova u glavnom gradu Bratislavi podsjetio je na mnoga ranija ubistva političkih lidera širom svijeta.

Fico, koji je premijer Slovačke četvrti mandat, povrijeđen je u oružanom napadu nakon čega je prebačen u obližnju bolnicu. Za napad je osumnjičen 71-godišnjak koji se nalazi u pritvoru, a vlasti još uvijek utvrđuju motiv napada.

Agencija Anadolu prikupila je informacije o ranijim atentatima na istaknute državne zvaničnike.

- Zoran Đinđić -

Srbijanski premijer Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine u Beogradu, glavnom gradu Srbije, pri izlasku iz zgrade Vlade. Ustrijeljen je hicem iz snajperske puške, koji ga je pogodio u grudi. Hitno je prevezen u bolnicu, gdje je sat kasnije konstatovana njegova smrt.

Hitac je ispalio policijski specijalac Zvezdan Jovanović, sa prozora zgrade Zavoda za fotogrametriju. Jovanović je tokom završne reči na suđenju povodom ubistva Zorana Đinđića izjavio da nikada nije na čovjeka pucao iz snajpera, odnosno da nije obučeni snajperista.

- Shinzo Abe -

Bivši japanski premijer Shinzo Abe preminuo je nakon što je upucan tokom izborne kampanje u kojoj je učestvovao u gradu Nara u Japanu, u julu 2022. godine.

Tetsuya Yamagami (42), koji je ubio Abea, izveo je napad vjerujući da je bivši premijer bio povezan s Crkvom ujedinjenja, poznatijom kao Moonova sekta.

- John F. Kennedy -

John F. Kennedy, 35. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD), preminuo je od posljedica atentata u Dallasu 22. novembra 1963. godine. Lee Harvey Oswald je uhapšen kao izvršilac atentata, da bi ga ubio Jack Ruby dok je bio u pritvoru.

Prema službenim podacima, Ruby je ubio Oswalda zbog ličnih razloga i nije bio povezan ni sa jednom organizacijom.

Međutim, još uvijek postoje nejasnoće oko ubistva Kennedyja uprkos tome što je prošla skoro 61 godina od tog događaja.

- Kralj Faisal -

Kralj Faisal bin Abdulaziz također je bio žrtva atentata. Kralj Faisal, koji je vladao Saudijskom Arabijom od 1964. do momenta kad je ubijen 25. marta 1975. godine, proveo je niz reformi u zemlji, omogućivši osnivanje televizija i otvaranje škola za djevojke.

Ubio ga je kraljevskoj palati njegov nećak Faisal bin Musaid.

- Park Chung-hee -

Predsjednika Parka Chung-heea, koji je preuzeo vlast u Južnoj Koreji vojnim udarom 1961. godine, ubio je u atentatu njegov prijatelj Kim Jae Kyu u restoranu 26. oktobra 1979. godine.

Izvori navode da je Kim, koji je bio šef obavještajne službe, rekao da je ubio predsjednika Parka, za kojeg se tvrdi da je vladao zemljom "gvozdenom pesnicom", "kako bi vratio demokratiju u Južnu Koreju".

- Anwar Sadat -

Anwar Sadat, koji je preuzeo vlast u Egiptu nakon smrti bivšeg predsjednika Gamala Abdela Nassera, ubijen je zbog zbližavanja s Izraelom.

Egipatskog predsjednika Sadata ubili su tokom parade održane 6. oktobra 1981. godine povodom proslave osme godišnjice Jomkipurskog rata, oficiri egipatske vojske Khalid Al-Islambuli i njegovi prijatelji, koji su kasnije proglašeni pripadnicima pokreta Islamskog džihada.

Sadat je prethodno pozvao arapske države da priznaju Izrael u granicama iz 1967. godine, ali je proglašen "izdajnikom" i na kraju je i ubijen.

- Indira Gandhi -

Indira Gandhi, prva i dosad jedina žena premijer Indije, takpđer je ubijena u atentatu.

Gandhi su 31. oktobra 1984. upucala dvojica čuvara iz zajednice Sikha, tvrdeći da je izdala naređenje za vojni napad na "Zlatni hram" koji pripada Sikhima.

- Olof Palme -

Bivši švedski premijer Olof Palme bio je veliki kritičar Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ali i tadašnjeg Sovjetskog Saveza, kao i rasističkog režima u Južnoj Africi. Palmeova vlada je 1984. priznala PKK kao terorističku organizaciju.

Palme je preminuo 28. februara 1986. godine, kada mu je jedna osoba prišla s leđa i otvorila vatru prema njemu nakon izlaska iz kina.

Palme, koji se vraćao sa suprugom jednom od najprometnijih ulica u Štokholmu, nije bio u pratnji tjelohranitelja na dan kada je ubijen.

Među osumnjičenima za atentat se nalazi i teroristička organizacija PKK, a i dalje postoje mnoga otvorena pitanja oko njegovog ubistva.

- Yitzhak Rabin -

Bivši izraelski premijer Yitzhak Rabin također je među liderima koji su ubijeni u atentatu. Rabin je bio poznat po naporima da uspostavi mir između Izraela i Palestine.

Rabin je bio potpisnik Sporazuma iz Osla između Palestinske oslobodilačke organizacije i Izraela 13. septembra 1993. s ciljem postizanja dvodržavnog rješenja.

Rabina, koji je bio i bivši vođa Laburističke partije, ubio je izraelski krajnji desničar Yigal Amir nakon skupa kojem je prisustvovao u Tel Avivu 4. novembra 1995. godine.

- Rafic Hariri -

Ubistvo bivšeg libanskog premijera Rafica Haririja, koji je bio poznatog kao političar koji je obnovio Liban, duboko je utjecao na sudbinu države.

Hariri je ubijen u atentatu 14. februara 2005. godine bombom postavljenom u vozilu koja je detonirana tokom prolaska njegovog konvoja u glavnom gradu Bejrutu.

Liban je ušao u ozbiljnu polarizaciju i političku neizvjesnost nakon atentata na Haririja.

- Benazir Bhutto -

Benazir Bhutto, kćerka prvog izabranog premijera Pakistana Zulfikara Bhuttoa, ušla je u historiju 1988. godine kao "prva žena koja je vladala Pakistanom i muslimanskom državom".

Smijenjena je tokom drugog premijerskog mandata zbog optužbi za korupciju, da bi napustila Pakistan 1999. godine, ali se 2007. godine vratila u domovinu.

Bhutto se vratila u Pakistan u oktobru 2007. kako bi učestvovala na izborima 2008., ali je ubijena 27. decembra 2007. godine, kada je naoružani bombaš samoubica prvo otvorio vatru na nju, a zatim detonirao bombu.

- Jovenel Moise -

Predsjednik Haitija Jovenel Moise je također jedan od lidera država koji su ubijeni u atentatu.

U napadu naoružanih napadača na njegovu kuću 7. jula 2021. godine ubijen je 53-godišnji predsjednik Moise, a njegova supruga Martine Moise je povrijeđena.

federalna.ba/AA

atentati čelnici Zoran Đinđić Shinzo Abe John F. Kennedy Indira Gandhi