videoprilog Emine Smajlović (Dnevnik 2)

Dubrovnik okupio lidere: Dobrosusjedski odnosi stavljeni kao prioritet

U Dubrovniku visoke zvanice - Unije, regije, pa i Bosne i Hercegovine. U fokusu saradnja, politička i ekonomska. Ipak, u prvom redu problemi, od onih na globalnom nivou, pa sve do saradnje na Zapadnom Balkanu, ali i unutrašnjih pitanja Bosne i Hercegovine. Dobrosusjedski odnosi stavljeni kao prioritet, a državni ministar Elmedin Konaković jasno je označio krivce. Milorad Dodik i ruski utjecaj. 

Digitalna sigurnost, budućnost NATO-a i Evrope, ali i Zapadnog Balkana teme su sedamnaestog po redu Dubrovnik foruma. Okupile su se delegacije iz cijelog svijeta da iznesu svoje probleme i rješenja za nagomilane svjetske, ali i lokalne probleme. Među njima i bh. delegacija predvođena državnim ministrom Elmedinom Konakovićem. U moru problema u kojima Bosna i Hercegovina pliva, jedan je ključni zbog kojeg je reforme skoro pa nemoguće provesti.

“Ovo je slika 6. juna ove godine. Dodik se sastao s Putinom u Moskvi. Moj koalicioni partner na državnom nivou. Oni šalju poruku ostatku svijeta da je Zapad užasan. Zbog Dejtonskog sporazuma koji je donio mir u moju zemlju i koji je bio odličan za 1995. da zaustavi rat, ali je također donio kompleksnu konstitutivnu organizaciju, svako može da blokira sve, a ovaj čovjek koji je je u potpunosti pod ruskom kontrolom blokira proces. Ja ću nastaviti dijalog, ali recite mi kako da uvjerim ovog čovjeka da nastavi s reformama”, rekao je Konaković.

Pa tako, reforme i odluke o važnim državnim pitanjima čekaju u ladici dok neko drugi ne odluči umjesto nas. Zato je u martu ove godine visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt morao riješiti pitanje Izbornog zakona nametanjem.

“Da, ja moram doprinijeti funkcionalnosti, stabilnosti i razvoju demokratije. Da, ponekad to moram uraditi s nedemokratskim odlukama koje moraju biti u skladu dobrobiti države, kao što su evropske integracije. Evropa je uradila mnogo i uradit će još više u budućnosti da vrati ovu državu na pravi put”, poručio je Schmidt.

“S visokim predstavnikom Bosne i Hercegovine Christianom Schmidtom nastavljamo kvalitetnu saradnju. Hrvatska se snažno zalaže za evropski put Bosne i Hercegovine, kao i za postizanje političkog dogovora u Bosni i Hercegovini o izmjeni izbornog zakonodavstva s ciljem postizanja ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda”, saopćio je hrvatski premijer Andrej Plenković.

Da je rad na očuvanju mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu jedan od ključnih prioriteta slažu se svi učesnici. Taj proces otežavaju međudržavni odnosi na kojima sve države moraju raditi zajedno.

“Moramo ići naprijed. Moramo naći način da napredujemo u rješavanju svih ovih problema i početi tražiti rješenja koja će osigurati viši stepen prosperiteta, mira i sigurnosti kad je u pitanju Zapadni Balkan. Ovdje se dešava borba između demokratije i demokrata, borba između država kojima je cilj izgraditi liberalno društvo zasnovano na zakonu i onih drugih koje žele ostvariti svoj utjecaj na nas”, izjavio je Igli Hasani, ministar evropskih i vanjskih poslova Albanije.

“Dobrosusjedski odnosi moraju biti u skladu s evropskom vanjskom i sigurnosnom politikom i naša poruka svim ministrima država Zapadnog Balkana je da trebaju da se suzdrže od svakog vida provokativnog djelovanja koja potkopavaju zajedničko povjerenje”, poručio je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske.

Održan je i niz susreta poput trilateralnog ministara Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Turske. Ministar Elmedin Konaković sastao se i s Miroslav Lajčakom, specijalnik izaslanikom Unije. Pred Zapadnim Balkanom put je dug. No, do cilja je moguće stići ako se po strani ostave sva pitanja koja umjesto prosperiteta vode u konflikt.

federalna.ba

Zapadni Balkan Dubrovnik
Zapadni Balkan reforme EU
0 27.06.2024 18:10
Dubrovnik Hvar požar
0 23.06.2024 18:39
Dubrovnik požar
0 23.06.2024 17:14
SAD Joe Biden Zapadni Balkan
0 15.06.2024 10:03