Prilog: Maida Alić

Državni parlament sutra glasa o Prijedlogu zakona o sprječavanju sukoba interesa 

Više od 200 funkcionera u našoj zemlji su bili ili su i dalje u sukobu interesa, podaci su Transparensi internešnela (Transparency International). Tome bi se konačno trebalo stati u kraj nakon što je svjetlo dana ugledao novi tekst Prijedloga zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama BiH. Vijeće ministara ga je usvojilo nakon cjelodnevne vanredne sjednice, a sutra će o njemu odlučivati oba doma državnog parlamenta.

 

Osim što se ispunjava još jedan uvjet za početak pregovora sa Evropskom unijom, zakon o sprječavanju sukoba interesa u institucijama BiH bi trebao da uredi jednu oblast u kojoj je posljednjih deset godina vladala prava anarhija. Više od 200 funkcionera su bili ili su još uvijek u sukobu interesa, pogodujući bliskim srodnicima da se okoriste javnim novcima. Predloženim zakonom precizirane su obaveze i odgovornosti nositelja javnih funkcija te ograničavanje obnašanja više funkcija. Zakon nalaže javno objavljivanje izvještaja o finansijskom stanju i imovini nositelja javne funkcije i njegovih bliskih srodnika. Ministar pravde BiH Davor Bunoza:

„Ovaj zakon će biti doista strog. Jedna značajna novina je što do sad nije bio slučaj da će morati biti objavljeni imovinski kartoni nositelja javnih funkcija na razini institucija Bosne i Hercegovine. U slučaju sumnje u podatke provodit će se dodatne provjere.“

 

Utvrđivanje sukoba interesa i izricanje sankcija biće posao za  sedmočlanu Komisiju koja će se ovim zakonom nastojati depolitizirati, kaže ministar Bunoza:

„To neće moći biti više političari niti članovi političkih stranaka, neće više postojati kvalificirani glasovi.“

 

Transparensi Internešnl pozdravlja usvajanje zakona koji ima određena poboljšanja, ali na dvije stvari skreću pažnju. Srđan Traljić:

„U zadnji čas su izmijenjene određene odredbe koje su predviđale obavezu institucijama da dostavljaju toj komisiji, koja će vršiti kontrolu, sve informacije. Sada se ta obaveza ne predviđa nego se ostavlja jedna generalna formulacija da će institucije sarađivati, što se plašimo u praksi da može dovesti do problema, odnosno, opstrukcija razmjene tih informacija i da opet nećemo moći kontrolisati imovinu političara koju su stekli tokom mandata, da vidimo da li je mogu opravdati svojim prihodima jer to je svrha tih imovinskih kartona. Druga stvar koja bi mogla predstavljati problem je način odlučivanja u ovoj komisiji koja neće odlučivati po modelu, recimo, po kojem odlučuje CIK, nego će odluke o važnim pitanjima, kao što je razrješenje funkcionera kod kojeg bude utvrđen sukob interesa, donositi konsenzusom ili dvotrećinskom većinom.“

 

Podsjetimo, ovo je jedan od uvjeta za otvaranje pristupnih pregovora Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji. Već je usvojen Zakon o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Pored toga, potpisan je i sporazum s Frontexom. Preostao je još zakon o sudovima gdje će stvari ići malo teže zbog oprečnih mišljenja o sjedištu Apelacionog suda. 

sukob interesa Zakon o sukobu interesa Federalni radio
sport Federalni radio
0 05.05.2024 23:46
sport Federalni radio
0 05.05.2024 22:21
Vijesti u 22 Federalni radio
0 05.05.2024 22:19
Vijesti u 17 Federalni radio
0 05.05.2024 17:09
Vijesti u 12 Federalni radio
0 05.05.2024 17:08
sport Federalni radio
0 05.05.2024 00:09