DRLJEVIĆ ZA FR: Sigurno će ova epidemija biti vrlo brzo sanirana

Razgovarala Amra Ličina

 

U Kantonu Sarajevo u petak, 23. maja, proglašena je epidemija leptospiroze, zarazne bolesti koja pripada vrlo opasnim zoonozama (ponekad sa smrtonosnim završetkom).

 

Leptospiroza je zarazna bolest koja se prenosi direktnim kontaktom s urinom ili tkivom zaraženih životinja, najčešće glodara, ili indirektno putem kontaminirane vode, tla ili hrane. Simptomi uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima, umor, povraćanje, a u težim slučajevima može doći do oštećenja jetre, bubrega i meningitisa. O pojavi leptospiroze u Kantonu Sarajevo kao i širom Bosne i Hercegovine za Radio Federacije govorio je  Ednan Drljević, infektolog.

 

 

Osim Sarajeva, leptospiroza se pojavila i u Banja Luci, Doboju i Foči? Pojasnili ste sve oko zaraze i prenosa, ali nemoguće je ne primjetiti da posljednjih godina se pojavljuje sve više epidemija zaraznih bolesti u BiH?

 

„Znate zašto je to tako, zato što nemamo organizirano društvo. Ja sam to i u svojoj knjizi napisao i zato sam i napisao knjigu o Covidu. Zato što iz covida ništa nismo naučili! Mi smo morali poslije covida da uklonimo sve one propuste koji su nam se dešavali i kojeg smo dočekali nespremni. Pa ovo je treća ili četvrta epidemija koja nam se dešava od covida u zadnje tri godine. Prema tome, zna se koje su to mjere, to su sve mjere prevencije. U mjerama prevencije učestvuje komplentno društvo. Svaki čovjek koji ne baci kruh ili ne hrani golubove ili ne ostavlja otpatke sa hranom izvan kontejnera da su dostupni glodarima, jer u ovom slučaju on njih praktično uzgaja, povećava njihov broj i na taj način doprinosi da se pojavi epidemija ove bolesti. Svi se moramo boriti, komplentno društvo od političara koji treba da koordiniraju te akcije, pa do svih nas. Ovdje je problem, ako nema koordinacije između veterinara i ljekara onda smo mi u velikom problemu. Isto tako moramo imati koordinaciju sa službama za čišćenje, sa političarima, moramo imati određena finansijska sredstva na raspolaganju, kontakte sa medijima, a koordinator treba da bude neko ko je za to plaćen i to su službe koje imamo za te poslove, kao i političari koji postavljaju direktore tih javnih preduzeća. Tako da je njihova uloga prevashodna u svemu tome. I druga stvar svi stanovnici su dio zdravstvenog sistema i oni su također ukoliko se ne štite na adekvatan način, ne poduzimaju čišćenje u svom okruženju, ne nose zaštitnu opremu i oni doprinose nastanku i širenju ove bolesti. Mi nećemo biti efikasni u sprečavanju ove bolesti ako nemamo saradnju sa svim tim ljudima. Ovo je društveni problem, moramo biti svi kordinirani i moramo više raditi besplatno u zajednici. U svom džematu, zajednici i to je dio evropske unije u krajnjoj liniji protestanske etike, a to i u našim religioznim spisima piše da moramo nešto činiti za dobrobit zajednice. Tako da se u ovo moramo uključiti svi. I sigurno će ova epidemija biti vrlo brzo sanirana. Moramo ostaviti sve akte, način ponašanja, krizne štabove, moramo ostaviti sve za svaku buduću epidemiju koja će se sigurno desiti.“

Radio Federacije BiH intervju
Radio Federacije BiH Otvoreni program
0 16.06.2025 09:13
Radio Federacije BiH Otvoreni program
0 11.06.2025 10:24
Radio Federacije BiH
0 04.06.2025 12:47
Radio Federacije BiH Otvoreni program
0 03.06.2025 09:07