Popović: Covax garantira sigurnost vakcina za početak imunizacije u BiH

Dr. Dragoslav Popović jedan je od koautora Globalnog plana akcije za vakcine, koordinirao je akciju revitalizacije vakcinacije i suzbijanja epidemije dječije paralize u Ukrajini. Stručnjak u oblasti imunizacije sa više od 20 godina iskustva, uključujući Regionalni ured UNICEF-a u Ženevi za Centralnu i Istočnu Evropu i Centralnu Aziju te Centralni ured u New Yorku, bio je član Globanog koordinacionog tijela za finansiranje vakcinacije i podršku zdravstvenim sistemima od 2008. do 2013. godine. Predsjednik je Društva za javno zdravstvo Srbije.

Sa Dragoslavom Popovićem razgovarala Aida Hasanbegović.

Početak vakcinacije u svijetu ne ide planiranom dinamikom zbog čega je farmaceutska industrija na udaru oštre kritike. Osnovni problem je očekivanje da će farmaceutska industrija izaći na tržište sa količinama koje su obećane za 2021. godinu.To nije moguće, jer industriji nije dato dovoljno vremena da izađe sa prvim količinama vakcina prije nego što počne proces imunizacije. Također, neke od najvećih farmaceustkih kuća još nisu izašle sa svojim vakcinama, one se očekuju u narednim periodu i one će sigurno promijeniti situaciju kada se radi o globalnom tržištu i dostupnosti vakcina, smatra Popović.

Ključni izazovi riješeni

Da li će obećanje Covax programa, da će krajem prvog kvartala krenuti isporuka vakcina, biti ispunjeno i od čega to zavisi, Popović kaže da se obećanje već realizira, jer je veliki broj država, uključujući i BiH, dobio dopis o prvim isporukama. Ono što je važno jeste da se vakcine koje idu u manjim količinama distribuiraju prema prioritetnim grupama, u prvom redu zdravstvenim radnicima. Dva ključna izazova su riješena. Kad je Covax program započet, računalo se na jednu dozu vakcine po stanovniku, kasnije se ispostavilo da su potrebne dvije doze. Bilo je potrebno osigurati finansijska sredstva kako bi se vakcine osigurale i za zemlje koje samostalno nisu u mogućnosti da ih nabave. Covax je također i kontrateg „utrci“ za vakcinama, kako bi se osigurali ravnomjerna distribucija i balans. Ukoliko ne vakciniramo i one iz najsiromašnijih zemalja, nećemo biti u mogućnosti da zaustavimo pandemiju.

Krajem februara Bosna i Hercegovina dobija vakcine iz Covax programa, kao prva u regionu

Prve isporuke su krenule i u zemlje regiona. Bosna i Hercegovina će biti prva zemlja u regionu koja će vrlo brzo primiti vakcine iz Covax programa, najvjerovatnije već krajem februara. Sve vakcine koje dolaze iz ovog programa su garantiranog kvaliteta i od izuzetne važnosti za početak procesa imunizacije u BiH.

Jučer je njemačka kancelarka Angela Merkel kazala da je dobrodošla svaka vakcina ako je odobri Evropska agencija za lijekove. Iz Brisela je danas stigla vijest da je Evropska unija otvorena za upotrebu vakcina protiv kovida-19 iz Kine i Rusije. Evropska komisija kao glavni razlog je navodila da vakcine iz Kine i Rusije nemaju dovoljno javno prezentiranih podataka. Na pitanje od čega zavisi ulazak ovih vakcina na evropsko tržište, Popović navodi da su važne sve vakcine koje zadovoljavaju standarde kvaliteta te da je dobro da su se pojavile i druge zemlje, u prvom redu Rusija i Kina, koje ranije nisu bile snabdjevači na evropskom tržištu. Naglašava da su ove države tek prije desetak dana predale zahtjev evropskoj agenciji za registraciju.

„S obzirom na to da su nedavno publicirani podaci o ruskoj vakcini u časopisu Lancet, ne očekujem iznenađenja, moguće je da će i ova vakcina vrlo brzo ući u EU. Otvara se drugo pitanje, a to je da li će nove količine unijeti promjene. Očekujem da će neke od najvećih kompanija tek izaći s vakcinama“, navodi Popović i dodaje da neki od giganata u farmaceutskom sektoru nisu uspjeli razviti vakcinu. Međutim, zahvaljujući solidarnosti, neke od velikih kompanija ustupile su proizvodne pogone Pfizeru da bi se proizvelo što više doza.

Za masovnu vakcinaciju potrebno je imati dobar plan, logistiku i komunikacijsku kampanju. Građani su češće uplašeni nego ohrabreni. Još uvijek je veliki broj onih koji vjeruju da će vakcine utjecati na promjenu genetskog materijala.

Potrebno je slušati struku

„To je ključno i na to se treba fokusirati. Vakcinacija neće trajati nekoliko mjeseci, cilj je da do kraja 2021. godine dostignemo onaj opseg koji će omogućiti da ostvarimo kolektivni imunitet. Sve države moraju pripremiti organiziranu kampanju informiranja javnosti, potrebni su odgovori na pitanja, kojih je mnogo. U masi informacija ljudi različito reagiraju, primjer im trebaju biti one koje plasiraju zdravstveni djelatnici“, napominje Dragoslav Popović u intervjuu za Federalni radio.

Dragoslav Popović Federalni radio Radio Federacije BiH
sport Federalni radio
0 19.11.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.11.2024 17:59
sport Federalni radio
0 18.11.2024 23:46
Vijesti u 22 Federalni radio
0 18.11.2024 22:16
Vijesti u 17 Federalni radio
0 18.11.2024 17:55