Šandal-Karić: Došlo je vrijeme kažnjavanja vlasnika

„Želimo stroge kazne kažnjavanja, kazne zatvora, izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH, tražimo i zahtijevamo preinaku kazne od šest mjeseci zatvora kaznu zatvora do dvije godine kao što to nalaže Krivični zakon RS-a“, kazala je za Dnevnik 2 Anda Šandal-Karić, predsjednica Udruženja Prijatelji životinja. Povod njenom gostovanje bio je protest grupe građana u Sarajevu zbog nedavno usmrćenog psa Mede u Istočnom Sarajevu.

Problem je i primjena zakona – kako je kazala, dosad nije izricana kazna zatvora

„Prvenstveno zahtijevamo implementaciju zakonskog okvira, stroge kazne, kazne zatvora. Nažalost, svjedoci smo da skoro svakodnevno prisustujemo mučenjima i ubijanjima životinja, mnogi predmeti nisu procesuirani, mnogi izlasci policijskih službenika završavaju samo na zapisnicima, krivične prijave bivaju odbačene. Šest mjeseci je bila vrlo dobra sankcija, ali nije bila primjenjivana – i zato stalno i stalno imamo ponavljanja činjenja ovih krivičnih djela“, ustvrdila je Šandal-Karić.

Govorila je Šandal-Karić i o čipovanju. Podsjetila je da Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja nalaže čipovanje - registraciju pasa sedam dana oda dana stjecanja. Nažalost, dodala je, zbog neimplementacije zakonskog okvira, mnogi vlasnici to ne rade: „9 od 10 pasa napuštenih na ulici nije čipovano, nije sterilizovano, a svakodnevno imamo napuštene vlasničke pse na ulici. Iz tog razloga oni nastavljaju reprodukciju, što i predstavlja jedan od najvećih problema“.

Šandal-Karić je istakla da od načelnika jedinica lokalnih samouprava traže donošenje odluka kojima će obavezati svaku mjesnu zajednicu da formira lokalni registar pasa u shodno činjeničnom stanju adresa na kojima se nalaze vlasnički psi - monitoring će imati veterinarski i općinski inspektori i oni će vršiti kontroli jesu li psi zavedeni u državnu bazu podataka

Zakon o lovstvu je također sporan, kaže Šandal-Karić: „Postoji član kojim se nalaže uklanjanje pasa i mačaka 300 metara od zona lovišta. Nažalost, ovaj član daje vjetar u leđa lovcima da slobodno šetaju selima i masovno ubijaju pse i mačke na ulici - čak je i Medo ubijen iz lovačke puške. Veliki je broj prijava građana i smatramo da je krajnje vrijeme da se ovome istane u kraj“.

Šandal-Karić napomenula kako insistiraju i da se u Krivičnom zakonu FBiH napuštanje životinja klasifikuje kao krivično dijelo.

Za kraj je kazala kako su dali šest mjeseci za konkretizovanje svih zahtjeva: „Ovo je samo početak naše borbe. Problem Mede nije samo problem jednog psa - ovo je problem društva. Svjedoci smo masovne zloupotrebe zakonskih odredaba. Došlo je vrijeme kažnjavanja vlasnika, a kažnjavanju je svrha sprečavanje budućih krivičnih djela“.

federalna.ba

Anda Šandal-Karić
Anda Šandal-Karić udruženje za zaštitu životinja prijatelji životinja
0 07.04.2022 17:54