Domovi zdravlja u TK puni, ljekari na izmaku snaga
Domovi zdravlja su prve stanice pacijenata zaraženih koronom. Provjerili smo kako izazovu zbrinjavanja povećanog broja pacijenata odgovaraju u Tuzlanskom kantonu.
Više od hiljadu zaraženih, više od stotinu oboljelih hospitalizirano. Porodični ljekari stoje na usluzi pacijentima koji ne moraju u bolnicu. Za lakše kliničke slike je dovoljan poziv telefonom za konsultacije, a ostali moraju u Covid ambulante ili se medicinske ekipe šalju u kućnu posjetu.
„Dnevno u Dom zdravlja Tuzla uđe između tri i četiri hiljade naših osiguranika, odnosno pacijenata“, kaže nam prim. dr. Samira Srabović, specijalista Opće medicine u Domu zdravlja Tuzla.
Povećan priliv pacijenata u domovima zdravlja zabilježen je i u drugim općinama. Ljekari i medicinsko osoblje se bore, ali pitanje je do kada će izdržati tempo.
„Nažalost ovaj povećan broj i ono što mi možemo očekivati je da se to reflektira kao direktan udar na zdravstveni sistem“, upozorava dr. Elmedina Memić, šefica hijgensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Lukavac.
A jak i zaštićen zdravstveni sistem je preduslov za uspješnu borbu. Spas je u vakcinaciji. U Domu zdravlja Tuzla do sada je vakcinisano oko 120 uposlenika. Broj vakcinisanih raste i u drugim općinama te će prve doze uskoro biti potrošene.
„Mi kao zdravstveni profesionalci imamo obavezu da je provodimo i da vjerujemo naučnim dokazima“, kazao je Amir Imširović, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Srebrenik.
Nositi masku i održavati fizičku distancu nije teško, ali jeste teško gledati sugrađane kako gube životne bitke. Zato, budimo odgovorni.
federalna.ba/Azra Delmanović