Dokumentarni film da bi osobe s cerebralnom paralizom bile vidljivije u društvu
Članovi Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije Bosne i Hercegovine realizirali su za deset godina rada tridesetak projekata, sve u namjeri da olakšaju život i doprinesu rješavanju problema sa kojima se suočavaju te osobe i njihove obitelji. Namjera im je djelovati i šire.
Dokumentarnim filmom ‘Vidljivi i aktivni u zajednici’ približili su te aktivnosti i široj javnosti, pokazali da i osobe s onesposobljenjem mogu, spram svojih mogućnosti, doprinijeti vlastitoj egzistenciji i razvoju društva.
Taj film urađen je prema ideji profesorice dr. Emire Švraka, direktorice Saveza od njegovog osnivanja, ljekara specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije, magistrice dječije psihologije i psihijatrije. Njena profesionalna priča povezana je sa njenom životnom pričom, tiče se prijateljstva sa obiteljima osoba s razvojnim teškoćama.
Kako je naglasila, ta priča počela je u septembru 1997. godine u Centru ‘Vladimir Nazor’ gdje je radila. Zajedno sa predstavnicima organizacija iz Kantona Sarajevo, Goražda, Zenice te Amelom Hošić kao sekretarom osnovan je Savez udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije Bosne i Hercegovine, a namjera im je osnivanje unije na nivou Bosne i Hercegovine.
- Za deset godina realizirali smo tridesetak projekata, a u vrijeme pandemije objavili smo i dvije knjige. Ostvario se moj san, od prije 24 godine. Sanjamo zajedno, sve ove godine, sa predsjednicima pet udruženja s područja Federacije BiH, koja čine Savez. Nadam se da ćemo zajedno sa sličnim udruženjem, nedavno formiranim u Banjaluci, osnovati uniju na državnom nivou i kao takvi moći nastupati šire, konkurisati za veće projekte - istaknula je.
Naglašava i doprinos Saveza popunjavanju bibliotečkog fonda u Bosni i Hercegovini ali i regiji literaturom, o osobama s cerebralnom paralizom i njihovoj rehabilitaciji, koja je inače nedostatna.
Autor jedne od knjiga o toj populaciji Selvedin Dedić u tom dokumentarnom filmu kaže da mu je glavni motiv podrška obiteljima, za koje je najteže suočiti se sa činjenicom da im dijete ima neku od poteškoća. Zbog toga su, kako je kazao, česti i raspadi obitelji.
Radi se o stručnoj i autobiografskoj knjizi 'Djeca s cerebralnom paralizom heroji našeg vremena’ Selvedina Dedića i saradnica Admire Desić i Amele Talić. Deseta je to knjiga u izdanju Saveza, za deset godina uspješnog rada.
Sekretar Saveza Amela Hošić naglašava, kao cilj njihovih aktivnosti sve ove godine, poboljšanje kvalitete života osoba s cerebralnom paralizom. Sve njihove aktivnosti, kaže, idu u tom smjeru.
Prilagođavaju se situaciji, koliko god je to moguće. Ona kaže da su pandemijom na razne načine pogođene osobe s invaliditetom, ionako isključene iz zajednice. Stoga im, kroz projekt nazvan ‘Vidljivi i aktivni u zajednici, u doba pandemije COVID-19’, pomažu u sticanju novih vještina za međusobnu komunikaciju ali i omogućavaju da prisustvuju različitim skupovima.
Savez čine članovi udruženja oboljelih od cerebralne paralize iz Kantona Sarajevo, BPK Goražde, ZDK, Tuzlanskog kantona i HNK, a u filmu su prezentirane aktivnosti svakog od njih i iskustva članova. Svima im je namjera pomoći i u socijalizaciji osoba sa cerebralnom paralizom i drugim oblicima invaliditeta, da bi postali korisni članovi društva.
U dokumentarnom filmu ‘Vidljivi i aktivni u zajednici’ predsjednik sarajevskog udruženja Nevenko Novotni, među ostalim, ističe objekt nazvan ‘Kućica’ koji su 1998. dobili na korištenje od Općine Novo Sarajevo, prvenstveno u cilju socijalizacije članova kroz različite aktivnosti (ručni radovi, mogućnosti za vježbe sa fizioterapeutom, masaža...).
Predsjednica Udruženja iz BPK Goražde Mirsada Ćulov izdvaja radionicu osnovanu 2005., gdje zapošljavaju prvenstveno osobe s cerebralnom paralizom i njihove roditelje. Menagerica prodaje Amela Imamović kaže da u toj radionici proizvode papuče (sa ili bez veza), lanene vreće, kecelje, cekere, ali i jastuke za putovanje. Od početka pandemije šiju i zaštitne maske za lice, a za doprinos su dobili i plaketu gradskih vlasti. Zaposlenici Jasmini Karauzović to mnogo znači, kao izvor prihoda, ali i radi druženja. Dokaz je to, kaže, da i osobe s invaliditetom mogu doprinijeti vlastitoj egzistenciji pa i razvoju društva.
Udruženje oboljelih od cerebralne paralize i distrofije BPK - Goražde ima 60 redovnih i nekoliko članova koji nisu osobe s invaliditetom, a pomažu im u obavljanju određenih aktivnosti. Među njima je Slavko Klisura, penzionisani novinar koji podsjeća na Deklaraciju o ljudskim pravima u kojoj se naglašava da se svi ljudi rađaju jednaki, u dostojanstvu i pravima. Zajedno rade na projektu uklanjanja arhitektonskih barijera u Goraždu, ključnom problemu za tu populaciju.
Selvedin Dedić direktor je zeničkog Udruženja ‘Dlan’ osnovanog prije deset godina, a broji oko 160 članova od čega je 120 korisnika usluga njihovog servis centra. Realiziraju mnogo aktivnosti, pružaju podršku cjelokupnoj obitelji. U jeku pandemije radili su online mnoge od usluga, ali i praktično gdje je god to bilo moguće.
Udruženje u Sapni, maloj zajednici u Tuzlanskom kantonu, broji 40 članova. Svi zaposlenici rade volonterski, a glavni cilj im je podizanje nivoa svijesti stanovništva o osobama s cerebralnom paralizom i drugim oblicima invaliditeta, promocija prava tih osoba u zajednici, edukacija tih osoba. Osnivač tog udruženja Hazim Junuzović ima cerebralnu paralizu od rođenja, a kako je kazao njihov problem jeste i nedostatak prostora jer onaj u kojem trenutno djeluje Udruženje nije arhitektonski prilagođeno mogućnostima svih članova.
Predsjednik Udruženja iz Konjica Amir Nuhić je i otac djeteta sa cerebralnom paralizom, a njihova borba traje 27 godina. Udruženje ima 85 članova različitih stepena oštećenja, dosta ih je punoljetno. Želja im je osigurati u tom gradu adekvatan prostor za te osobe, od početka kad saznaju za dijagnozu, do kasnih životnih dobi.
Film je dio projekta ‘Vidljivi i aktivni u zajednici, u doba pandemije COVID-19’, koji je finansijski podržalo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike. Premijerno je prikazan za obilježavanja deset godina rada Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije BiH i uz Međunarodni dan osoba s onesposobljenjem (3. decembar).
Savez udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije BiH vodi brigu o oko 700 obitelji osoba s cerebralnom paralizom, ali misle da tih osoba ima mnogo više. Tamo gdje ne postoji udruženje, osobe s cerebralnom paralizom obično su članovi drugih udruženja s višestrukim smetnjama. Te osobe svakodnevno se suočavaju sa mnogim od problema, od socijalne isključenosti do problema u pristupu zdravstvu, obrazovanju, školovanju...
federalna.ba/Fena