videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Na šta dokument iz Brisela obavezuje bh. političare?

Brisel je ovog vikenda bio domaćin gotovo svim parlamentarnim strankama u BiH. Nakon niza zatezenja, suprotnih stavova pred njih je stavljena finalna verzija političkog sporazuma. Većina ga je prihvatila, usmeno. Potpisano nije ništa. U najkraćem, Sprazum sadrži nekoliko točaka koje bi, ako se ispoštuju, trebale voditi ka funkcionalnijoj BiH koja će odlučno koračati ka Europskoj Uniji. Donosimo sadržaj dokumenta. 

Ovim političkim sporazumom, Evropska unija je predstavila principe koji bi osigurali funkcionalnu državu, te ubrzali evropski put Bosne i Hercegovine. U sporazumu 19 tačaka, a među njima visoko i ona koja nalaže provođenje reformi. Ova tačka je izmijenjena u odnosu na prvobitnu verziju. Pa tako u finalnoj, umjesto nakon izbora, usvajanje reformskih zakona nalaže se 6 mjeseci nakon formiranja vlasti na svim nivoima. Razlog - sprečavanje blokade važnih državnih procesa. Istovremeno, ova tačka izražava nadu Evropske unije da će vlast blagovremeno biti formirana što do sada, uglavnom, nije bila praksa izabrane vlasti.

Hitno i najkasnije u roku od 6 mjeseci od formiranja vlasti na državnom nivou usvojiti:
a. Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine i Zakon o sudovima;
b. Zakon o sprečavanju sukoba interesa;
c. Zakon o javnim nabavkama;
d. izborne reforme i ograničene ustavne reforme u mjeri u kojoj je to potrebno da bi se osigurala potpuna usklađenost sa odlukama Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Navedeni zakoni dio su 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije koji su već godinama svi zajedno u zapećku bh. politike. Koliko su važni i da su ulazna karta za Evropsku uniju, potvrđuje i posebna tačka sporazuma. Dakle, prvo prioriteti, a onda članstvo.

Odlučno će raditi na ispunjavanju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Komisije o zahtjevu zemlje za članstvo u EU da bi se ostvario napredak na evropskom putu i odgovorilo na težnje građana.

Nisu izostavljeni ni predstojeći Opći izbori. Važnost održavanja izbora još jednom je naglašena, ali, istina, uz jasne upute strankama i pojedincima.

Preuzimanje obaveze poduzimanja svih neophodnih koraka u pravcu efikasne organizacije i urednog održavanja Općih izbora 2022. godine, uz neophodna sredstva. Stranke su saglasne da će voditi poštenu i konstruktivnu predizbornu kampanju, bez retorike podjela i mržnje.

U sporazumu se tretira i stav BiH o ruskoj agresiji na Ukrajinu. Zbog čega je na kraju dokumenta naznačeno da su predstavnici iz Republike Srpske pozvali na raspravu i usvajanje odluke u Predsjedništvu BiH. Zatim, u sporazumu i obaveza da se osiguraju funkcionalne državne institucije, kao i da se odluke u vezi s tim donose na državnom nivou. Jačanje prevencije i borba protiv korupcije, te poboljšanje ukupnog funkcionisanja javne uprave kroz osiguranje profesionalne i depolitizovane državne službe. Sve to u jednom dokumentu. Rekli bismo, sadržano sve što godinama koči funkcionisanje države i napredak ka EU. Teška zadaća za bh. lidere. Pa shodno tome, barem za sada, sve navedeno dalje od papira neće, jer za realizaciju nema potrebnih potpisa. 

federalna.ba

Brisel dokument
EXPO Brisel štrumpfovi Pierre Culliford
0 27.10.2024 11:53
Brisel tepih cvijeće
0 16.08.2024 08:07
ministri odbrane Ukrajina Brisel
0 13.06.2024 12:32