Dok vlada zaključava cijene – poskupljuju energenti
Uprkos nastavku projekta „Zaključavamo cijene“ i proširenjem liste na 56 prehrambenih i higijenskih proizvoda, a što je aktualno od 1. oktobra do kraja ove godine, teško je povjerovati da će brojnim stanovnicima to znatno smanjiti troškove života. Posebno ako imamo u vidu da je cijena električne energije porasla, da cijena goriva također stalno se mijenja, a tek se očekuje kakva će cijena biti gasa. Građani su izrazilii svoj stav o trenutnoj situaciji:
"Svaki dan skuplje. Situacija katastrofalna. Ne znam šta da kažem, zasad se snalazimo, valjda neće u nedogled. Jadno i čemerno, kratko u dvije riječi."
Poskupljenje sirovine za proizvodnju čokolade ne treba puno iznenaditi, jer na policama trgovina u BiH već dvije godine čokolada renomiranog proizvođača, koja se proizvodi u nekoj drugoj državi, nama se nudi, umjesto nekadašnjih 500 g, u količini od 300 g po cijeni od 9, 50 KM. Kafa koja je poskupjela zvanično od početka oktobra također nije novina, jer u BiH kafa se pila i pit će je ko želi bez obzira na cijenu. Sindikalna potrošačka korpa za august ove godine iznosi 3.379 maraka, ali malo je radnika koji ostvare pa i približnu platu tom iznosu. Adis Kečo, predstavnik Saveza samostalnih sindikata BiH:
"U toj potrošačkoj korpi nisu uzeti krediti u obzir. A gotovo da ne znamo radnika koji nije kreditno zadužen po bilo kojem osnovu. Sindikalna potrošačka korpa za četveročlanu porodicu bi bila i znatno veća ukoliko bi te parametre uzeli u obzir. A najveći broj radnika, njih oko 280.000 hiljada, prijavljeni su na platu od 800 KM."
Istovremeno, poljoprivrednici vode teške borbe sa uzgojem i vremenskim neprilikama te su odavno domaći proizvodi cijenama premašili kućne budžete. Umjesto domaće, uglavnom se kupuje uvozna roba, jeftinija i znatno lošijeg kvaliteta. Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo:
"Imamo vrlo malu proizvodnju. Evo kao što je ova bila iza nas. To je proizvodnja koja nije zadovoljila ni 20% potreba države. Znači sve ostalo je uvoz."
Nemoguće je u bilo čemu BiH komparirati s Evropom, ali Eurostatovi podaci potrošačkih cijena za septembar pokazuju da su cijene najviše rasle u Belgiji, Nizozemskoj, Estoniji, Hrvatskoj i Grčkoj. S obzirom na svjetske okolnosti i rasplamsavanje ratova za očekivati je nova poskupljenja uslovljena cijenom barela nafte, plinom i drugim energentima.