videoprilog Hane Vranac (Dnevnik 2)

Dogovor postignut - barem zasad: NUBBiH ponovo otvorila vrata

Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine nastavlja rad. Odluka je to Vijeća uposlenika ove institucije nakon postignutog dogovora s predstavnicima Federalne vlade. Vlada Federacije preuzima odgovornost za finansiranje biblioteke do kraja naredne godine i, ključno: radit će na formiranju novog rukovodstva. Tako su, barem, obećali.

U sprječavanju civilizacijskog incidenta - gašenja institucije od nacionalnog značaja - država nije reagovala. Učinili su to niži nivoi vlasti nudeći privremena rješenja. Finansiranje i hitno formiranje rukovodstva - obećali su to na sastanku s uposlenicima Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine federalni premijer Nermin Nikšić i federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković.

“Finansijski će se podržati rad Nacionalne i univerzitetske biblioteka Bosne i Hercegovine kroz interventna sredstva do kraja ove godine i u 2025. kroz transfer prema nižim nivoima vlasti, tj., prema Vladi Kantona Sarajevo, gdje će se putem lex specialis zakona sufinansirati rad Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine”, objašnjava Aldin Huskić, predsjednik Vijeća uposlenika NUBBiH.

“Jako je teško naći zakonsko uporište u ovom trenutku - kad je to još uvijek na osnovu svih dosadašnjih propisa obaveza Državnog parlamenta, Vijeća ministara - kako da to preuzmu neki novi nivoi vlasti. U svakom slučaju, tražit ćemo načina kako i to da riješimo i dogovorili smo se oko nekih pravaca. Smatram da je finansiranje puno manji problem od dogovaranja ili barem privremenog preuzimanja upravljačkog prava”, dodao je Nermin Nikšić, premijer FBiH (SDP).

Iako su, zatvarajući vrata Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, uposlenici insistirali na trajnim rješenjima, vrata otvaraju i privremena rješenja. U parlamentarnu proceduru upućen je lex specialis i na federalnom nivou. Nacrt tog zakona podrazumijeva da FBiH privremeno preuzima upravljanje i finansiranje institucija kulture i obrazovanja čiji je osnivač Bosna i Hercegovina.

“Trajno rješenje bi bilo kada bi se ovo pitanje riješilo na nivou države, ali zbog političke situacije, ipak smatramo da se ovo pitanje može riješiti na nivou Federacije Bosne i Hercegovine. Nadamo se da će se kroz lex specialis, koji je upućen u Parlament Federacije BiH, pronaći jedno dugoročno rješenje dok se ne usvoji konačno na nivou države”, kazao je Huskić.

Samo da ne bude "obećanje, ludom radovanje", nezvanično uposlenici komentarišu situaciju. Danas su nakon pet mjeseci primili plaću. Odlazeći direktor potpisao je interventna sredstva - 400.000 maraka od Kantona Sarajevo, 100.000 iz Tuzlanskog kantona. Iz Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o ovoj temi ni riječi. Oglasilo se Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, ističući da je iniciralo pokretanje rada radne grupe koja bi predložila rješenja za unapređenje statusa institucija od značaja. No, od toga, čini se, ništa.

“Nažalost, svi akteri još nisu dostavili svoje prijedloge kako bi radna grupa započela posao i predložila prijedlog Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, bez kojih nema sistematskog rješenja statusa kako Nacionalne i univerzitetske biblioteke, tako i drugih institucija nauke i kulture čiji pravni status nije riješen”, navode iz Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine.

Dok niži nivoi preuzimaju odgovornost, instituciji od državnog značaja prijeti gubitak državnog statusa zato što Vijeće ministara nema ujedinjen stav. Nerazrješivost pogleda visi između teritorije i društvene zajednice koju nešto povezuje, a ovu, propagiraju to nacionalne politike - kulturno naslijeđe očito ne.

federalna.ba

NUBBiH