Dodik ruši pravni sistem, na potezu Tužiteljstvo BiH

Prilog Aida Hasanbegović


Izjava Milorada Dodika da je izvršeno anketiranje te da je 80 posto Srba u Oružanim snagama BiH spremno da nakon donošenja zakona napusti Oružane snage i uključi se u novu vojsku RS-a, koja će navodno biti formirana, najobičnije je plasiranje dezinformacija, izjavio je Senad Mašović, načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Na jučerašnju Dodikovu izjavu reagirao je i federalni ministar Aljoša Čampara koji je pozvao ministra Sifeta Podžića da pod hitno utvrdi da li su tačne tvrdnje Milorada Dodika. Iz Ministarstva odbrane danas zvanično saopćenje u kome se navodi da nije "provedena nikakva anketa" unutar Oružanih snaga Bosne i Hercegovine o eventualnom istupanju jednog dijela pripadnika  iz sistema.
A Dodik danas u Sarajevu kaže da nema namjeru narušiti teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, ali ima namjeru vratiti suverenitet 
RS-a koji je, kako tvrdi, dao Ustav. Ovih dana, kao nikad, glasnije govori o povlačenju saglasnosti na ranije uspostavljen cijeli niz državnih institucija na nivou BiH, poput jedinstvenih Oružanih snaga, državnih sigurnosnih agencija i pravosudnih tijela. I danas je Dodik ponovio da Bosnu i Hercegovinu treba demilitarizirati i da ne treba trošiti pare na nešto što nije, čime je direktno negirao postojanje Oružanih snaga Bosne i Hercegovine:
 „Kakve OSBiH? Mi ćemo povući saglasnost, po našim anketama, 80% pripadnika Oružanih snaga BiH će, kada povučemo saglasnost,  preći u neke redove u RS-u... Donijet ćemo odluku, zakon koji zabranjuje upotrebu imovine pa i vojne koja pripada RS-u. Ukinut ćemo taj zakon, to je naše vlasništvo. Mi ćemo pomoći svim Bošnjacima i Hrvatima koji se nalaze na teritoriji RS-a da nastave u novoj strukturi, ukoliko ne žele mogu da odu u Federaciju. Mi ćemo upravljati tim objektima. Mi imamo pravo na vojsku RS-a. To je neko prije deset godina nametnuo i pod pritiskom uradio“, kazao je Dodik. 
 
„Od EU priče i 14 prioriteta, došli do toga da pričamo o sigurnosti, stabilnosti i suverenitetu BiH“
 
Druga dva člana Predsjedništva BiH, Željko Komšić i Šefik Džaferović, na Dodikove secesionističke najave reagirali su upozorenjem kako bi praktična provedba takvih planova dovela do odlučnog odgovora. Komšić je danas pozvao Dodika da se urazumi i, kako je rekao, za svoje ludilo uzme “pravu terapiju". 
“Nažalost, od priče o Evropskom putu BiH došli smo do toga da pričamo o sigurnosti, stabilnosti i suverenitetu BiH, rekao je Komšić ,koji čeka reakciju Tužiteljstva BiH. U političkoj taktici Dodik ide u dva pravca.  Jedan je usmjeren na domaću javnost, na RS i narod u RS-u i da ih ubijedi da je ta njegova ludost nešto što svi treba da slijede. Drugi je prema međunarodnoj zajednici.  Ne želimo da budemo dio njegovog političkog ludila. Čekat ću da vidim kako će Tužiteljstvo reagirati. Čovjek hoće da pravi vojsku, ali od kojih para? Hoće li im on dati plaće ili ga je baš briga za te ljude…” naveo je Komšić.
 
Ova država ima sistem
 
Krajnje je vrijeme da se Dodik zaustavi, mišljenja je i drugi član državnog Predsjedništva Šefik Džaferović. Govoriti o tome da se radi na poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma, a zahtijevati da se vratimo na stanje koje je bilo 1996. godine, to je u osnovi protiv Dejtona“, kategoričan je Džaferović. Mislim da gospodin Dodik radi jedan uzaludan posao koji nikako ne može donijeti rezultate koje on očekuje nego nas sve skupa vodi u neku vrstu destabilizacije i koristim ovu priliku da ga pozovem da se kani toga i da dođe ovdje u Predsjedništvo” - rekao je Džaferović.
 
I dok Milorad Dodik poziva na ukidanje Oružanih snaga BiH, te najavljuje kako bi Republici Srpskoj pomogli prijatelj u slučaju intervencije NATO-a, danas iz sjedišta Alijanse jasna poruka:
“Apeliramo na političke čelnike da izbjegavaju retoriku koja razdvaja, te dajemo jasnu podršku naporima euroatlantske reforme – za dobrobit svih u Bosni i Hercegovini. Također, potičemo vodstvo Bosne i Hercegovine da u potpunosti iskoristi širinu NATO-ovih sigurnosnih i partnerskih alata za saradnju”.