Dodik: Politički odnosi u BiH na putu nepovratnog razlaza
"Najavljeno navodno ustoličenje nelegalno izabranog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, a koji nije biran u skladu sa Ankesom 10, ne može da bude visoki predstavnik u BIH, jer je Republika Srpska rekla svoje kroz dogovor lidera političkih stranaka a jednako tako i zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske", rekao je novinarima u Banjaluci, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
On ističe da jedino relevantno mjesto koje uvodi visokog predstavnika u BiH i Dejtonski mirovni sporazum je Aneks 10, a koji je, kako kaže, prekršen od strane velikih zemalja koje pokušavaju da uskrate važnu činjenicu za Republiku Srpsku a to je da je ona strana potpisnica svih aneksa Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Mi smo strana potpsinica a u ime Republike Sprske, Sporazum je potpisala Srbija, tako da smo dio međunarodnog prava, odnosno, međunarodni faktor, kako to i kaže Međunarodna venecijanska komisija," kazao je Dodik.
On tvrdi kako se visoki predstavnik ne nalazi niti u jednom relelvantnom dokumentu Dejtonskog sparzuma, te da je on dio onoga što je napisano u Aneksu 10.
"Ovlaštenja su bila dio nametanja od strane međuanrodnog faktora. Nikada nisu imala pravni osnov. Savjet za impelmentaciju mira ne postoji. On je neformalno tijelo zemalja koje su bile zainteresovane da prate situaciju. Savjet za implementaciju mira ne postoji nigdje u Dejtonskom mirovnom sporazumu, niti u jednom relevantnom aktu, niti, pak, u jednoj relevantnoj rezoluciji," istikao je Dodik.
On kaže da arogancija velikih zemalja predvođenih Amerikom, Italijom, Njemačkom i Velikom Britanijom koja je sebi, kako kaže, pridodala Kandau, Japan i islamske zemlje, imala je namjeru da Republici Srpskoj razgradi njene ustavne i dejtonske okvire.
Osvrnuo se i na Bonsku konferenciju za koju smatra da nije dala ovlaštenja visokom predstavniku u BIH da, kako kaže, nameće zakone.
"Ono što sada hoće je da dokrajče Republiku Srpsku svojim upornim nastojanjem da imenuju čovjeka koji nema saglasnost Savjeta bezbjednosti. To je njihov način na koji žele da razgrade poziciju Republike Srpske kao strane u provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma," navodi Dodik.
On ističe da je nevjerovatno da Njemačka, koja se diči potencijalima i demokratskim kapacitetima, upražnjava, kako kaže, jedan sistem vrijednosti unutar same Njemačke, a kada izađe izvan, upražnjava sasvim drugi.
"U tom pogledu njemačko društvo pokazuje izopačenost načinom na koji djeluje izvan same Njemačke. Demokratski kapaciteti Njemačke ne mogu da dozvole ovakav način ponašanja. Slušao sam tzv. neimenovanog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji očigledno luta. Ni on sam ne zna ni gdje je došao, ni gdje je pošao niti šta da radi. Hvali se nekim svojim iskustvom ali on uopšte nema iskustva za BiH. Hvali se ambicijama kao što su evropski put ili izborni zakon," rekao je Dodik.
On tvrdi da visoki predstavniku BiH nema nikakvih ingerncija na evropskom putu, kao ni za izborni zakon.
"Pogotovo nema ingerencije za granice na Balkanu. On sebe promoviše kao mesiju koji treba da zatvori razne stvari koje su oni otvorili. Njemačka i austrijska linija su ovdje 150 godina modelirale ovaj prostor," neveo je Dodik.
Dodik isitče da nema nijednog razloga da povjeruje u dobru namjeru bilo koga.
"Čujem Schmidta kako govori da ima iskustvo, ali i mi imamo iskustvo koje nam ne dozvoljava da dozovolimo da nelegitiman, neizabrani stranac može nama da donosi neobavezujuće odluke jer to je kraj i Republike Sprske i našeg nacionalnog identiteta," naglasio je Dodik.
Iz tog razloga, Dodik smatra da je važno, kako kaže, što se postigao konsenzus političkih partija.
On je još jednom podsjetio da su lideri parlamentarnih političkih partija, kao i Narodna skupština Republike Srpske donijeli jasne stavove, da je visoki predstavnik nelegalan, nelegitiman i da se sa njim neće sarađivati, te da se njegove odluke neće primjenjivati.
"Naš odgovor je snažan. On će biti još snažniji. Ne možemo da vjerujemo u dobre namjere gospodina Schmidta. Mi ne želimo Bosnu i Hercegovinu koju oni žele da izgrade," poručio je Dodik.
On poručuje kako još uvijek može da prihvati BiH u kojoj je predviđena dejtonska struktura, a sve izvan toga je, kako kaže, suvišno.
"Mi Srbi ćemo na tom planu održati jedinstvo i doći do tog pitanja. Alternativa tome je razlaz bez obzira što sad treba neko da umre od straha od tog nekog Schmidta koji smatra da o tome ovdje ne smije da se govori. Šta nam ostavljate ovdje kao alternativu? Šta je alternativa da vas slušamo, da nam dođete neimenovani, da nam namećete zakone? I kada vas prihvatimo onda nam kažete,vi ste nas prihvatili. Eto, nećemo da vas prihvatimo, niste prihvaćeni i niste dobrodošli i nećemo razgovarati sa vama. Ja neću biti na sastanku u Predsjedništvu BiH," istakao je Dodik.
U Bosni i Hercegovini politički odnosi su se ozibiljno usložili, te da su na nepovratnom putu razlaza ocijenio je Dodik.
Pozvao je narod da se okupi oko institucija entiteta Republika Srpska u borbi protiv, kako je rekao, "nepravde i siledžija u međunarodnoj zajednici okupljenih oko neimenovanog visokog predstavnika i tzv. PIK-a koji nema nikakav legitimitet."
federalna.ba/Lejla Džin